|
|
|
Aktualności
Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy nadszedł wyczekiwany przez dzieci i młodzież czas wakacji, odpoczynku od kartkówek, sprawdzianów i .... porannego wstawania.
Życzymy wszystkim uczniom i rodzicom, by nadchodzące wakacje były spokojne, bezpieczne i pełne niezapomnianych wrażeń. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody.
Udanego wypoczynku.
Dziękujemy za cały rok szkolny 2017/2018.
Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne SP nr 2
Projekt programu Erasmus+ zatwierdzony!
Jest nam niezmiernie miło podzielić się z Państwem informacją, iż 21.06.2018r. nasza szkoła zakwalifikowała się do realizacji projektu w ramach programu Erasmus+ Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej. Zatwierdzony projekt napisany został przez nauczycielkę języka angielskiego i niemieckiego p. Małgorzatę Oleś-Gagatek i nosi tytuł: ,,Podwyższenie umiejętności językowych i metodycznych nauczycieli- kluczem do zwiększenia jakości nauczania i rozwoju współpracy międzynarodowej”.
W ramach projektu od września 2018r. nauczyciele naszej szkoły uczestniczyć będą w następujących dwutygodniowych szkoleniach zagranicznych:
1. P. Małgorzata Oleś-Gagatek- kurs metodyczny w języku angielskim pt.’’Teaching English to very young learners” w szkole językowej ”Alpha School of English” w St. Paul’s Bay na Malcie.
2. P. Katarzyna Ciesielka- kurs języka włoskiego w szkole językowej DILIT IH w Rzymie (Włochy).
3. P. Dominika Smolarska- kurs języka angielskiego w szkole językowej ‘’Centre of English Studies” w Dublinie (Irlandia).
4. P. Anna Marcińska- kurs specjalistyczny w języku angielskim pt. ‘’English Language Training and Irish Culture” w szkole językowej ‘’Cork English World’’ w Cork w Irlandii.
5. P. Andrzej Hurkała- kurs języka angielskiego w szkole językowej ‘’English in Cyprus” w Limassol na Cyprze.
6. P. Jacek Pietrzak- kurs języka angielskiego w szkole językowej ‘’Easy School Malta’’ w Valetcie (Malta).
7. P. Magdalena Styrylska- kurs języka angielskiego w szkole językowej ‘’Centre of English Studies’’ w Dublinie (Irlandia).
8. Ks. Piotr Dydo-Rożniecki- kurs języka angielskiego w szkole językowej ‘’Easy School Malta’’ w mieście Valetcie (Malta).
9. P. Danuta Urban- udział w ‘’job shadowing”- obserwacja lekcji muzyki w szkole partnerskiej Gnadenthal-Gymnasium w Ingolstadt (Niemcy).
10. P. Małgorzata Oleś-Gagatek- udział w ’’job shadowing’’- obserwacja lekcji j. ang. w szkole partnerskiej Gnadenthal-Gymnasium w Ingolstadt (Niemcy).
11. P. Małgorzata Oleś-Gagatek- udział w ‘’teaching assignment”- prowadzenie lekcji w szkole partnerskiej Gnadenthal-Gymnasium w Ingolstadt (Niemcy).
Cały projekt sfinansowany zostanie ze środków unijnych, a jego budżet wyniesie 25585,00 Euro, co stanowi równowartość kwoty 110327,64 PLN. Jego realizacja pozwoli na podniesienie jakości nauczania w naszej szkole i umożliwi naszym nauczycielom wymianę doświadczeń z nauczycielami z innych krajów europejskich.
REKRUTACJA DO "ZERÓWKI" NADAL AKTUALNA !
ZAPRASZAMY !
CO DZIEŃ, GDY PRZEJDZIESZ PRÓG, JEST TYLE DRÓG, CO W ŚWIAT PROWADZĄ" - pożegnanie uczniów trzecich klas gimnazjalnych
21 czerwca odbyła się uroczysta akademia poświęcona pożegnaniu uczniów trzecich klas gimnazjalnych, którzy 22 czerwca otrzymali świadectwa absolwentów. W części oficjalnej nastąpiło przekazanie sztandaru uczniom drugich klas. Trzecioklasiści podziękowali nauczycielom i wychowawcom za edukację i wkład w ich rozwój, rodzicom za wszelkie wsparcie.
Następnie nagrodzeni zostali najlepsi uczniowie klas trzecich za świadectwa z wyróżnieniem, różnorodne osiągnięcia i bardzo duże zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. Bardzo podniosłym punktem uroczystości było wręczenie przez panią dyrektor pamiątkowych statuetek dla najlepszego gimnazjalisty, najlepszego matematyka, najlepszego humanisty, najlepszego językowca oraz najlepszego sportowca. Na wyróżnienia te złożyły się wysoka średnia z ocen i egzaminu gimnazjalnego.
Nie zapomniano o rodzicach, którzy na przestrzeni trzech lat wspierali wychowawców.
W drugiej części uczniowie klasy III b przedstawili w zabawny sposób historię swego pobytu w gimnazjum. Publiczność nagrodziła ich występ gromkimi brawami.
Bezpieczne wakacje
18 czerwca prelekcję w naszej szkole na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji przedstawili funkcjonariusze komisariatu policji w Krościenku n/D. Opowiedzieli o zasadach ruchu drogowego, ograniczonego zaufania do obcych. Panowie policjanci przypomnieli również podstawowe zasady zachowania na rowerze, w podróży, nad wodą i w domu.
Dodatkową osobną pogadankę z funkcjonariuszami miała klasa IV, która wzorowo i na 100% zdała egzaminy na kartę rowerową.
W imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły serdecznie dziękujemy za przeprowadzoną prelekcję oraz za udzielenie wielu cennych wskazówek.
Time Capsule
19 czerwca uczniowie klasy 4 naszej szkoły wraz z nauczycielką języka angielskiego Małgorzatą Oleś-Gagatek zakopali na podwórku szkolnym kapsułę czasu. Zostały w niej zamknięte prace projektowe uczniów, którymi były pocztówki w języku angielskim zaadresowane do ich kolegów i koleżanek. Kapsuła zostanie odkopana za 4 lata, w momencie ukończenia klasy 8 przez tych samych uczniów. Będą oni mogli sprawdzić wtedy swoje umiejętności językowe i poprawić własne błędy w pracach sprzed czterech lat.
Żywa lekcja wiedzy o społeczeństwie
14 czerwca w Szkole Podstawowej nr 2 w Szczawnicy odbyła się żywa lekcja wiedzy o społeczeństwie na temat funkcjonowania władzy ustawodawczej w Polsce z senatorem RP panem Janem Hamerskim. Pan senator w swojej prelekcji przybliżył uczniom drugich klas gimnazjum zasady funkcjonowania obecnego organu ustawodawczego, zasady uchwalania ustaw, prac komisji. Odpowiadał również na szereg pytań, które zadawali zainteresowani tematem gimnazjaliści. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.
Międzyszkolny konkurs historyczno - literacki pt.:"Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem."
W ramach obchodów 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości byliśmy organizatorami międzyszkolnego konkursu historyczno - literackiego pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica pana Grzegorza Niezgody. Uczestnicy pisali pracę na jeden z dwóch tematów: kartka z pamiętnika "Byłem powstańcem ..." (wspomnienia z udziału w powstaniu kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym), wspomnienie o Józefie Piłsudskim (forma zbeletryzowana wspomnień legionisty). Do konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół gmin: Krościenko nad Dunajcem, Ochotnica Dolna i Szczawnica. 13 maja jury, w składzie: przewodnicząca pani Barbara Węglarz - dyrektor Muzeum Pienińskiego, członkowie: pani Joanna Moskalik - nauczyciel języka polskiego, pani Katarzyna Ciesielka - nauczyciel języka polskiego, ogłosiło wyniki. Nasze uczennice, przygotowywane przez panią Jolantę Kaliszczak, zostały laureatkami tego konkursu w kategorii szkół podstawowych: Joanna Olszyna I miejsce i Joanna Aleksiewicz II miejsce. Gratulujemy .
Laureaci Kapucyńskiego konkursu Historycznego ,,Wiara i Wolność”
12 czerwca 2018 r. w Krakowie odbyła się gala finałowa kapucyńskiego konkursu historycznego „Wiara i wolność. Konfederacja barska na ziemi krakowskiej – szlakiem walk o niepodległość w latach 1768-1772”, zorganizowanego przez Wandę Silezin i Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów.
Na uroczystość przybyli m.in. Pan Jerzy Fedorowicz - Senator RP, Pani Barbara Nowak - Małopolski Kurator Oświaty, Pani Katarzyna Król - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu, prof. Krzysztof Fryderyk - Dyrektor USD, prof. Janusz Skalski - Dyrektor Instytutu Pediatrii CMUJ, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz organizatorzy Konkursu: Pani Wanda Silezin i Brat Jerzy Uram, Gwardian Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie.
Honorowy patronat nad powyższym przedsięwzięciem objęli: Pan Jerzy Fedorowicz - Senator RP, Rzecznik Praw Dziecka RP, Małopolski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Krakowa, Marszałek Województwa Małopolskiego, Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Dyrektor Centrum Młodzieży w Krakowie oraz prof. Czesław Dźwigaj.
W konkursie zorganizowanym z okazji 250-lecia zawiązania konfederacji barskiej wzięło udział kilkuset uczniów z całej Małopolski, w tym również uczniowie z naszej szkoły. Nasi uczniowie najpierw zgłębiali wiedzę na powyższy temat korzystając z bibliografii przygotowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Krakowie oraz Muzeum Etnograficzne w Szczawnicy. Następnie udali się w "podróż" po mieście szukając śladów konfederackich na naszym terenie. Efektem okazał się znakomity !
Miło nam poinformować, że Weronika Pełczak i Emilia Tomońska z kl.VII, Teresa Wiercioch z kl. III a gimnazjum i Mikołaj Zachwieja z kl. II a gimnazjum zostali laureatami tego konkursu. Do przedsięwzięcia przygotowywała ich mgr Anna Szczepaniak.
Należy zaznaczyć, że mgr Anna Szczepaniak znalazła się w gronie trzech opiekunów konkursu, którzy zostali wyróżnieni pamiątkowym ryngryfem Konfederacji Barskiej za wspaniałe przygotowanie młodzieży do konkursu.
Gratulujemy.
Czytelnicze sukcesy
W dniu 7 czerwca dwie gimnazjalistki reprezentowały Naszą szkołę w V edycji konkursu czytelniczego dla gimnazjalistów pod patronatem Starosty Nowosądeckiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks.prof. J. Tischnera w Starym Sączu. W tym roku konkurs dotyczył znajomości trzeciego tomu sagi o wiedźminie – pt. „Krew elfów” Andrzeja Sapkowskiego. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test składający się z 30 pytań . Poziom konkursu był bardzo wysoki. Po zmaganiach konkursowych uczniom zaproponowano udział w warsztatach , których celem było wykonanie plakatu promującego książkę będącą tematem konkursu. Wykonane plakaty były poddane ocenie i specjalnie powołana komisja nagrodziła wszystkie wykonane prace słodkimi upominkami. W czasie gdy z niecierpliwością oczekiwaliśmy na wyniki konkursu , nauczyciele przedstawiali ofertę edukacyjną skierowaną dla przyszłych potencjalnych uczniów zwłaszcza, iż uczestnikami konkursu byli uczniowie trzecich klas gimnazjum. Nasze uczennice : Dominika Niegłos i Aleksandra Salamon wykazały się dobrą znajomością utworu i kolejny raz okazało się ,że „ Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Z pamiątkowymi dyplomami i nagrodami oraz mnóstwem pozytywnych wrażeń nasze dziewczyny wróciły do domu.
Dzień Matki
Dnia 24.05.2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki, na którą uczniowie klasy I zaprosili najważniejsze osoby w swoim życiu – swoje mamy. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną. Uczniowie wyrecytowali wiersze i zaśpiewali piosenki, w których wyrazili swoją miłość za matczyną dobroć i cierpliwość. Nie zabrakło tańców. Wszyscy tańczyli „ walce angielskie”, a dziewczynki wykonały „Taniec kwiatów”. Dzieci w pięknych strojach, w odświętnie udekorowanej sali zrobiły na mamach wielkie wrażenie. Ponadto dzieci przygotowały upominki dla swoich mam i słodki poczęstunek. Te krótkie chwile spędzone razem przy pysznych ciastkach i herbatce z pewnością na długo pozostaną w pamięci. Występujące dzieci wzbudziły wśród mam wzruszenie. Życzymy mamom dużo szczęścia, zdrowia oraz zadowolenia ze swych pociech.
Natomiast klasa 4 świętowała Dzień Matki 4 czerwca. Przybyłe na spotkanie Mamy zobaczyły występ artystyczny, przeplatany piosenkami oraz taniec artystyczny. Otrzymały od swoich pociech kwiaty, przestrzenne laurki –niespodzianki. Mamy zostały także zaproszone do zabaw-konkurencji sprawdzających: wprawne „sokole” oko, niepodważalne matczyne wyczucie smaku oraz znajomość swojego dziecka. Pełna zaskakujących obrotów akcji zabawa i szybko mijający czas przy słodkim poczęstunku dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Uczennice z certyfikatem Goethe Institut
Dzisiaj zostały nadesłane wyniki egzaminu z języka niemieckiego , który dwa tygodnie temu zdawały w Instytucie Goethego, w Krakowie 3 uczennice siódmej klasy: Weronika Pełczak, Martyna Bednarczyk i Zuzanna Zachwieja. Egzamin sprawdzał umiejętności językowe z zakresu słuchania, czytania, pisania i mówienia. Dziewczęta przygotowywały się do niego przez cały rok, ale wysiłek się opłacił, gdyż uzyskały one certyfikaty z wynikiem bardzo dobrym. Gratulujemy!
Pozdrowienia ze słonecznej Italii
"Zielona przygoda" - dzień czwarty
Kolejny dzień pobytu we Włoszech minął nam bardzo atrakcyjnie, ale też pożyteczne. Po śniadaniu poznawaliśmy kolejne "zakamarki" Bellarii, zobaczyliśmy port i spacerowaliśmy po tutejszej plaży. Po obiedzie młodzież musiała przypomnieć sobie, że trwa jeszcze rok szkolny. Dzisiaj odbyły się lekcje z fizyki i chemii. Po pracy nagrodą była kąpiel i zabawa w morzu. Dużo emocji wzbudził konkurs na najładniejszą rzeźbę z piasku. Jeszcze czeka nas spacer, by podziwiać zachód słońca.
"Zielona przygoda" - dzień piąty
Dzisiaj chcieliśmy nacieszyć się włoskim słońcem i morzem więc pływaliśmy, opalaliśmy się i przeprowadzaliśmy rozgrywki sportowe. Po obiedzie oczywiście był czas na naukę, tym razem na lekcję matematyki, a po niej jeszcze raz zabawa w morzu. Po kolacji podziwialiśmy "budzącą się dopiero do życia" Bellarię... jak to w Italii. Jutro czeka na nas Rzym.
Podróż do Wiecznego Miasta - szósty dzień "zielonej przygody"
Dzisiaj, bardzo wcześnie rano, wyruszyliśmy do Rzymu. Stolica Włoch przywitała nas pięknym słońcem. To potężne miasto na siedmiu wzgórzach zrobiło na nas ogromne wrażenie. Zobaczyliśmy najważniejsze miejsca i jego zabytki, np. Schody Hiszpańskie, Forum Romanum, Fontannę di Trevi, Panteon, Koloseum, Kapitol, Plac Wenecki. Ostatnim, najbardziej wyczekiwanym punktem wycieczki była wizyta w Watykanie i Bazylice św. Piotra. Każdy z nas pomodlił się również przed grobem naszego rodaka św. Jana Pawła II. Po mieście poruszaliśmy się metrem i pociągiem, co było dla nas również nowym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócimy, bo przecież wrzuciliśmy monetę do Fontanny di Trevi.
Dzisiaj po długiej podróży dotarliśmy do miejscowości Bellaria Igea Marina. Przywitała nas piękna pogoda więc od razu poszliśmy przywitać się z morzem. Tym samym zaczynamy naszą "zieloną przygodę".
Włoska przygoda - dzień drugi
Dzisiaj znów przywitalo nas piękne włoskie słońce.
Nie zabrakło więc zabaw w morzu i na plaży. Najważniejszym jednak punktem dnia była wycieczka do San Marino, państwa stanowiącego enklawę na obszarze Włoch. Republika ta zrobiła na nas duże wrażenie pod względem zabytków, lokalizacji i historii. Wieczorem zwiedziliśmy urokliwą Bellarię, w której mieszkamy.
Rejs do Wenecji - trzeci dzień "zielonej przygody"
Dzisiaj płynęliśmy do pięknej Wenecji. Cudowny rejs po Adriatyku, a następnie spacer po romantycznym mieście z Mostem Westchnień. Podziwialiśmy również urokliwe wąskie uliczki, liczne kanały z dobrze zorganizowaną komunikacją wodną, uświetnioną przez gondolierów. Wspaniały Plac św. Marka z majestatyczną Bazyliką i wieżą zegarową, Pałac Dożów to najwspanialsze zabytki "miasta na wodzie", jednego z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy zobaczyć Wenecję. Wieczorem odpoczywamy przed kolejnymi wrażeniami.
Święto Szkoły
1 czerwca uroczyście obchodziliśmy nasze Święto. Rozpoczęliśmy je Mszą Św. w Kościele Parafialnym, a następnie przeszliśmy ulicami miasta do budynku szkoły. Tam po części oficjalnej i przemówieniu pani dyrektor Anny Szczepaniak oraz zaproszonych gości, przyszła
kolej na część artystyczną uroczystości. Ponieważ nasza szkoła jest szczególnie związana z postacią ks. prof. Józefa Tischnera, odgrywane przez uczniów scenki nawiązywały do różnych etapów życia Patrona. Po apelu goście zaproszeni zostali na poczęstunek, a na uczniów z okazji Dnia Dziecka czekała gorąca kiełbaska z grilla.
Wycieczka szkolna do Bułgarii
W dniach 21-29 maja grupa uczniów wraz z opiekunami wyjechała na wycieczkę do Bułgarii. Podczas tygodniowego pobytu zwiedziliśmy:
-
stary Nessebar, a w nim min. port, Cerkiew św. Apostołów, Kościół św. Archaniołów Michała i Gabriela
-
Pomnik-mauzoleum Władysława III Warneńczyka w Warnie
-
Przylądek Kaliakra - Pionowa skała klifu osiąga tutaj wysokość do 70. metrów wysokości a widok robił duże wrażenie na naszych uczniach i opiekunach Bałczik
-
pałacyk Królowej Marii z okalającym go Ogrodem Botanicznym
-
Aładża - piękny średniowieczny klasztor skalny
Sing Song Festiwal w Krościenku.
Bartłomiej Trzeszczoń uczeń siódmej klasy SP2 w Szczawnicy zajął pierwsze miejsce w VII Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej. Mimo dużej konkurencji i bardzo wysokiego poziomu naszemu reprezentantowi udało się zdobyć najwyższe miejsce na podium. Bardzo się cieszymy i gratulujemy!!!
Sukcesy w siatkówce plażowej
W środę 30 maja odbyły się w Rabce Zdroju powiatowe zawody w siatkówce plażowej. W rozgrywkach udział wzięła również reprezentacja naszej szkoły. Chłopcy wywalczyli awans do finałów wojewódzkich, zajmując pierwsze miejsce, natomiast dziewczyny zajęły trzecią lokatę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!!!
Wycieczka klasy I do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.
Dnia 14 maja uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią Aliną Wójcik i z rodzicami udali się na wycieczkę do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Uczestniczyli w bardzo ciekawych warsztatach edukacyjnych „Od ziarenka do bochenka chleba”.
W trakcie zajęć uczniowie młócili zboże cepami, czyścili ziarno na przetakach, mielili je w żarnach, a następnie zarabiali ciasto i formowali moskole, które następnie piekli na blasze. Podczas zajęć dzieci nauczyły się samodzielnie przyrządzić najprostszy orawski posiłek, który na końcu spożyli z przygotowaną kawą zbożową. Edukatorka ciekawie opowiadała o dawnych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba.
Po zakończonych warsztatach uczniowie udali się do pobliskiego parku liniowego, do „Wypasionej Doliny” gdzie aktywnie spędzili czas bawiąc się w Parku Liniowym Junior. Wycieczka była bardzo udana. /A.Wójcik/
Wizyta przyjaciół z Italii
7 maja w naszej szkole gościliśmy delegację z zaprzyjaźnionego włoskiego miasta partnerskiego Oliveto Citra. Była to rewizyta po ubiegłorocznym spotkaniu szczawnickiej młodzieży z włoskimi rówieśnikami na "Dniach Europy". Pani dyrektor Anna Szczepaniak w rozmowie z burmistrzem Panem Mino Pignata i przedstawicielami miasta Oliveto Citra wyraziła chęć dalszej współpracy i zacieśnienia więzi między szkołą polską i włoską, co pozwoli na poznawanie kultury, tradycji, języka i "budowania wspólnych mostów" jako przyszłości Europy. /K. Ciesielka/
REGIONALNIE I INTERAKTYWNIE W PODWIELICKIEJ SZKOLE
Dzięki nawiązanej międzyszkolnej współpracy, pani K.Ciesielka i pani D.Urban wraz
z młodzieżą naszej szkoły zorganizowały warsztaty regionalne dla uczniów Szkoły Podstawowej im. J.Kowalczyka w Rzeszotarach koło Wieliczki. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Aktywna Tablica". Była to rewizyta po autorskich warsztatach pani Doroty Bełtkiewicz, logopedy pracującej w tamtejszej szkole. Celem spotkania było pokazanie piękna tradycji i kultury pienińskiej, poprzez zaprezentowanie muzyki, śpiewu, legend i strojów góralskich. Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci. Mamy nadzieję, że nasz pokaz pozostanie w pamięci zaprzyjaźnionej szkoły. Ufamy, że nawiązana współpraca będzie się dalej rozwijała. /K. Ciesielka/
Fot. SP w Rzeszotarach
Konkurs Wiedzy o Pieninach
W czwartek 26 kwietnia odbył się Konkurs Wiedzy o Pieninach. Już 23- ci raz uczniowie szkół podstawowych spotkali się w Sromowcach Niżnych żeby zaprezentować swoją wiedzę na temat geografii i historii ziemi pienińskiej. W tym roku braliśmy udział w konkursie po raz pierwszy. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Urban ( III miejsce), Emilia Dudłak (V miejsce- część przyrodniczo-geograficzna) oraz Tomasz Ligas (IV miejsce- część historyczno- etnograficzna). Uczestnikom gratulujemy i życzymy mobilizacji do pracy w kolejnej edycji konkursu./M. Styrylska/
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
27 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji nadchodzącej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Myślą przewodnią programu były słowa Józefa Piłsudskiego:" Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. " Zostały przypomniane fragmenty utworów Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego, Cypriana Kamila Norwida. Nie zabrakło słów z naszej epopei narodowej Adama Mickiewicza pt.:"Pan Tadeusz" - wymowny fragment koncertu Jankiela. Program przygotowały: p. Jolanta Kaliszczak i p. Danuta Urban. /J. Kaliszczak/
SP NR 2 WŚRÓD LAUREATÓW OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
23 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury, w Nowym Targu zostały wręczone nagrody laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Orzeł biały nasza duma", zorganizowanego przez Senatorów Rzeczpospolitej Polskiej. Bardzo cieszy nas fakt, że wśród wyróżnionych znalazła się nasza uczennicaTeresa Wiercioch, doceniono również prace Martyny Bednarczyk oraz Emilii Tomońskiej. W ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Kancelaria Senatu RP zorganizowała ogólnopolski konkurs plastyczny, adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całym kraju.
Senator Jan Hamerski był inicjatorem wystawy pokonkursowej w Nowym Targu, podczas której ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Tym bardziej jesteśmy dumni z sukcesu naszych uczennic, gdyż konkurs cieszył się ogromną popularnością i zgłoszono do niego ponad 150 prac. /K. Ciesielka/
Szkolne Koło Caritas w Domu Dziennego Pobytu Seniorów
W piątek 12.04.2018 r. uczniowie naszej szkoły działający w SKC odwiedzili Dom Dziennego Pobytu Seniorów w Jaworkach. Po krótkiej wspólnej modlitwie przyszedł czas na rozmowy indywidualne z podopiecznymi ośrodka. Usłyszeliśmy wiele miłych słów i spotkaliśmy się z ogromną życzliwością Seniorów, którzy mimo wieku i różnych dolegliwości "zarazili" nas ogromnym optymizmem życiowym. Chcemy się tego od nich uczyć. /M. Tabasz/
Wycieczka klasy 7 do Wiednia
16-17 kwietnia uczniowie kl. 7 wraz z wychowawczynią Małgorzatą Oleś-Gagatek i opiekunami: ks. Piotrem Dydo-Rożnieckim, panem Jackiem Pietrzakiem i panią Magdaleną Aleksiewicz uczestniczyli w wycieczce do Wiednia.
O godz. 5:30 wszyscy wyruszyli w drogę i ok. godz. 13-tej byli już na miejscu. Zaraz po przyjeździe rozpoczęło się zwiedzanie miasta z panią przewodnik. Uczestnicy wycieczki zobaczyli Muzeum Historii Sztuki i Historii Natury, Parlament, Ratusz, Kościół Wotywny, najstarsze muzeum miasta- Sztuki Użytkowej MAK, Park Miejski ze słynnym ,,Złotym Straussem'', Karlsplatz- Plac Karola ze słynnym Musikverein- Towarzystwem Muzycznym, gdzie odbywa się Koncert Noworoczny, największym barokowym kościołem Karola Boromeusza, Pawilony Otto Wagnera.
Następnie młodzież przespacerowała się po ogrodach letniej rezydencji cesarskiej Schönbrunn, zwiedziła Powozownię i Muzeum Techniki. Po skończeniu zwiedzania wszyscy udali się do hostelu, gdzie mogli wypocząć i zjeść gorący posiłek po męczącym dniu.
O godz. 9-tej następnego ranka po zjedzeniu śniadania uczniowie spotkali się znowu z panią przewodnik i kontynuowali zwiedzanie miasta. Zaczęli od zobaczenia bajkowego domu ,,Hundertwasserhaus'', na którego dachach- ogrodach rosną dziesiątki drzew i krzewów. Kolejnym miejscem zwiedzania był piękny pałac Belweder i imponująca panorama rozciągająca się z ogrodów pałacowych. Następnie młodzież przespacerowała się najsłynniejszymi ulicami i placami przez starówkę Albertina, zobaczyła cesarską rezydencję Hofburg i katedrę Św. Szczepana.
Ok. godz. 14-tej po zjedzonym obiedzie wszyscy udali się w drogę powrotną do domu i o godz. 22.00 byli już na miejscu. /M. Oleś-Gagatek/
Szlakiem krakowskich teatrów
Dzisiaj, 11 kwietnia grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunkami: panią K. Ciesielką i panią J. Zachwieją uczestniczyła w wycieczce, której nadrzędnym tematem był "teatr". Spacerując po Krakowie, przy pięknej, słonecznej pogodzie, odwiedzali budynki wspaniałych krakowskich teatrów. Zobaczyli również Szkołę Teatralną, w której można kształcić zawód aktora. Na zakończenie wycieczki obejrzeli "Zemstę" Aleksandra Fredry w Teatrze im. J. Słowackiego. Była to prawdziwa uczta duchowa! /K. Ciesielka/
Wystawa "Ojcowie Niepodległości"
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 odwiedzili w Parku Dolnym, w Szczawnicy wystawę zatytułowaną "Ojcowie Niepodległości". W ramach Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania Przez Polskę Niepodległości organizowane są w naszym mieście imprezy upamiętniające to wydarzenie. Dzięki staraniom Muzeum Pienińskiego możemy zapoznać się z wystawą plenerową Instytutu Pamięci Narodowej. Szkoła Podstawowa nr 2 jest współorganizatorem miejskich obchodów Jubileuszu 100- lecia Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. /K. Ciesielka/
TANIEC WIELKANOCNY
W sobotę 7 kwietnia uczniowie naszej szkoły po raz szósty uczestniczyli w „Tańcu Wielkanocnym”. Cała impreza miała charakter flash mobu. Po wielu przygotowaniach w szkole, spotkaliśmy się z pozostałymi grupami, które przystąpiły do akcji, w Hali Wisła na próbie generalnej. W sobotę o godz. 13.00 na Rynku Głównym w Krakowie zebrało się około 500 osób , aby tańcem wyrazić i ogłosić święto Miłosierdzia Bożego. Róża dla Jezusa Miłosiernego, bo tak oficjalnie nazywa się ta taneczna akcja, odbywa się zawsze w pierwszą sobotę po Wielkanocy. W tym roku Taniec Wielkanocny miał jeszcze jedno, bardzo ważne przesłanie, było nim dziękczynienie za życie niedawno zmarłej Pani Lilli Sztyler, współorganizatorki tego radosnego wydarzenia. /M. Tabasz/
KIM BĘDĘ W PRZYSZŁOŚCI ?
26 marca uczniowie siódmej klasy naszej szkoły odwiedzili w ramach doradztwa zawodowego Solar Spa Uzdrowiskową Klinikę Rehabilitacji i Leczenia Bólu im. św. Ojca Pio w Szczawnicy. O swoich zawodach opowiedziały im: dietetyk - Pani Doktor Estera Nowacka- Polaczyk i fizjoterapeutka - Pani Doktor Magdalena Jaworska. Uczniowie mieli okazję zobaczyć profesjonalne gabinety i sale rehabilitacyjne. Dowiedzieli się również, jakie trzeba mieć zaintresowania i predyspozycje zawodowe do wykonywania tych profesji. Dziękujemy bardzo właścicielom kliniki - Państwu Wolframom oraz pracownikom za zaproszenie i tak ciekawą, "żywą lekcję" doradztwa zawodowego. /K. Ciesielka/
MAŁOPOLSKI FESTIWAL ZAWODÓW 2018
23 marca uczniowie trzecich klas naszego gimnazjum uczestniczyli wraz z opiekunami w Targach Edukacyjnych Festiwalu Zawodów w Krakowie. Wyjazd ten był jednym z celów zaplanowanych w szkolnym systemie doradztwa zawodowego. W krakowskiej hali EXPO zaprezentowało się ponad 250 szkół i przedsiębiorców z nimi współpracujących z całej Małopolski. Ogromną popularnością cieszyły się pokazy umiejętności zawodowych uczniów. Gimnazjaliści mieli okazję zapoznania się z "żywymi zawodami", bogatą ofertą edukacyjną, porozmawiania z doradcami zawodowymi. Najważniejszym celem wyjazdu było jednak to, by jak najlepiej zaplanowali swoją przyszłą ścieżkę edukacyjno - zawodową. /K. Ciesielka/
Apel świąteczny
Dnia 28 marca, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, w naszej szkole odbył się Apel Wielkanocny, który przygotowali uczniowie naszej szkoły wspólnie z Samorządem Uczniowskim a wszystko to pod opieką Pana Jacka Pietrzaka, Pani Danuty Urban oraz księży: Grzegorza Gila i Piotra Dydo-Rożnieckiego. Apel ten przybliżył nam wszystkim wydarzenia sprzed 2000 lat dotyczące Męki Pańskiej. Przedstawienie wywarło na wszystkich wielkie wrażenie i wprowadziło refleksję i zadumę nad wartościami, które są w życiu ważne i które należy pielęgnować. Rozstrzygnięto "Konkurs na Najładniejszy Stroik Wielkanocny", który jednym punktem wygrali uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej. Życzenia złożyła przedstawicielka Rady rodziców a na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły, Anna Szczepaniak, która złożyła wszystkim pracownikom szkoły oraz uczniom świąteczne życzenia. /Ks.P. Dydo-Rożniecki/ Zdjęcia>>>
Spotkanie z bajkoterapeutką
6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy, a cały miesiąc dedykowany profilaktyce logopedycznej i terapii mowy. Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy, 26 marca 2018 roku, odbyły się autorskie warsztaty logopedyczne. Podczas zajęć wykorzystany został nowoczesny multibook „Rrromek i Rrradek” (nagroda główna Instytutu Matki i Dziecka w kategorii multimedia) zaprezentowany na ekranach dotykowych przez autorkę – panią Dorotę Bełtkiewicz logopedę, biblio- i bajkoterapeutę. Dzieci utrwalały właściwą artykulację poprzez udział w interesujących ćwiczeniach i angażujących grach edukacyjnych. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu „Aktywna Tablica” przy współpracy ze Szkoła Podstawową im. Jana Kowalczyka w Rzeszotarach. Koordynatorem działań w SP 2 jest pani Katarzyna Ciesielka. Zdjęcia>>>
Wymiana polsko-niemiecka
Projekt zrealizowany przez młodzież polską i niemiecką miał charakter artystyczny. Spotkanie uczniów z obu krajów nie byłoby możliwe bez wsparcia i zaangażowania licznych sponsorów, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Wymiana dofinansowana została także przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM).
Wymiana polsko-niemiecka- Dzień 6
17 marca o godz. 9:00 uczestnicy wymiany spotkali się w szkole, aby dokonać ewaluacji zrealizowanego projektu. Po oficjalnym pożegnaniu pani dyrektor wręczyła każdemu zaświadczenie o uczestnictwie w programie oraz drobny upominek. Następnie młodzież wypełniła ankiety ewaluacyjne i zrobiła sobie wspólne zdjęcia. Ok. godz. 12.00 wszyscy zjedli obiad w pobliskiej restauracji. Uczniowie niemieccy nie mogąc się rozstać ze swoimi polskimi kolegami i koleżankami wyjechali dopiero godzinę później, aby z lotniska w Balicach samolotem udać się do Niemiec.
Wymiana polsko-niemiecka- Dzień 5
Piątek (16 marca) młodzież uczestnicząca w wymianie spędziła w Krakowie. O godz. 11:00 uczniowie spotkali się z przewodnikiem na Placu Matejki i rozpoczęli zwiedzanie szlakiem Stanisława Wyspiańskiego. Zobaczyli m.in. Akademię Sztuk Pięknych- miejsce nauki Stanisława Wyspiańskiego pod okiem J. Matejki, Teatr im. J. Słowackiego- miejsce premiery ,,Wesela”, Barbakan, Bramę Floriańską, Kawiarnię Jana Michalika, Bazylikę Mariacką, pracownię Wyspiańskiego, Kościół Franciszkanów i wspaniałe witraże Stanisława Wyspiańskiego, Katedrę Wawelską oraz Zamek Królewski.
Po dwugodzinnym zwiedzaniu przyszedł czas na odpoczynek w pizzerii obok Wawelu, gdzie wszyscy nabrali sił do zajęć warsztatowych w Pracowni i Muzeum Witrażu. Każdy uczestnik wymiany wziął najpierw udział w zwiedzaniu, a następnie wykonał swój własny witraż, który następnie oryginalnie zapakowany posłużył każdemu jako pamiątka. Ok. godz. 20.00 uczniowie wraz z opiekunami przyjechali do Szczawnicy. Mimo deszczowej pogody wszyscy byli zadowoleni z pełnego atrakcji dnia.
Wymiana polsko-niemiecka- Dzień 4
Dzień 15 marca uczniowie spędzili w rodzinach. Każdy polski uczestnik wymiany zaplanował dla swojego gościa coś specjalnego: wyjście na basen, w góry lub wycieczkę poza miasto.
Wymiana polsko-niemiecka- Dzień 3
O godz. 9:00 młodzież niemiecka i polska udała się autobusem w kierunku Jaworek. Mimo wiosennej pogody udało się im wziąć udział w kuligu na Białej Wodzie. Następnie w stadninie koni mogli wypróbować swoich umiejętności w jeździe konnej. Smaczna kiełbaska z grilla i gorąca herbata zakończyły ten pełen wrażeń dzień.
Wymiana polsko-niemiecka- Dzień 2 Dzień 13 marca (wtorek) młodzież polska i niemiecka rozpoczęła od obejrzenia prezentacji multimedialnej o naszej szkole. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych: malowania na szkle, origami i wykonywania rzeźb z masy solnej. Po zjedzeniu obiadu na stołówce szkolnej wszyscy udali się na dwugodzinny spacer po Szczawnicy. W trakcie zwiedzania zobaczyli m. in. promenadę, plac Dietla, Dworek Gościnny, a także spróbowali leczniczych wód szczawnickich w pijalni ,,Helenka”.
Wymiana polsko-niemiecka- Dzień 1 Dzisiaj (12 marca 2018r.) wylądowała na lotnisku w Balicach zaproszona przez naszą szkołę grupa młodzieży z Gnadenthal-Gymnasium z Ingolstadt. Po przyjeździe do Szczawnicy powitała ich pani dyrektor i nauczyciele. Uczniowie zjedli obiad, a następnie spotkali się ze swoimi rówieśnikami i ich rodzicami, u których spędzą kolejne kilka dni. /M. Oleś- Gagatek/
Zdjęcia z wymiany>>>
Zawody narciarskie szkół tischnerowskich
13 marca w Kluszkowcach odbyły się zawody im. patrona naszej szkoły organizowane przez zaprzyjaźnioną szkołę z Łopusznej.Nasza szkołę reprezentowali uczniowie we wszystkich kategoriach wiekowych. Od najmłodszych do klas trzecich gimnazjum. Uczniowie SP2 zaprezentowali się znakomicie, pokazując że liczymy się w rywalizacji sportowej. /A. Hurkała/
KONKURS PATRIA NOSTRA - PATRIOTYZM I HISTORIA
W Filharmonii Krakowskiej 12 marca 2018 r. odbyła się uroczysta gala finałowa III edycji konkursu historycznego Patria Nostra. Ideą konkursu jest upowszechnianie wśród polskiej młodzieży wiedzy historycznej, propagowanie i kształtowanie wartości i postaw patriotycznych, etyki chrześcijańskiej oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego. W konkursie wzięli udział uczniowie z 273 szkół, w tym także młodzież polonijna z Białorusi, Kazachstanu, Litwy i Ukrainy. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu 30-to sekundowej animacji komputerowej lub 40 sekundowego filmu o określonych regulaminem parametrach technicznych na temat najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Nad poprawnością merytoryczną, jakością prezentowanych prac konkursowych, prawdą i rzetelnością historyczną czuwała Rada Programowa Konkursu w składzie: Profesor Jan Żaryn, Profesor Edward Opaliński, Profesor Marek Barański, Dr hab. Tadeusz Rutkowski, Mirosław Gryko, Wojciech Boberski, Michał Komuda. Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Wojewoda Małopolski. Nasi gimnazjaliści: Wojciech Mastalski, Jakub Cabała i Mikołaj Zachwieja przygotowali animację komputerową pt. „Wynalezienie metody produkcji nawozów azotowych przez Ignacego Mościckiego”. Animacja w przystępny sposób przybliża historię zbudowania kombinatu azotowego w Mościcach koło Tarnowa w latach 1927–30. Nad budową czuwał prezydent RP I. Mościcki, który dbał o rozwój nowoczesnego przemysłu w Polsce przed II wojną światową. Chłopcy zostali zaproszeni na galę finałową konkursu, na której otrzymali gratulacje i nagrody. Ich pracę jak również pozostałych uczestników edycji małopolskiej można obejrzeć na stronie http://konkurs-patrianostra.pl/index.php/iii-edycja-konkursu-krakow/ /J. Zachwieja/ Zdjęcia>>>
Innowacyjne przedszkole
Od dnia 01 marca 2018 roku rusza realizacja projektu Innowacyjne przedszkole miejscem wszechstronnego rozwoju przedszkolaka na terenie Miasta i Gminy Szczawnica. W ramach projektu: - zostaną utworzone dwa nowe oddziały przedszkolne: * 1 oddział w Szkole Podstawowej nr.2 - 25 miejsc * 1 oddział w Miejskim Przedszkolu Publicznym - 20 miejsc (w sumie przedszkole będzie dysponować 145 miejscami) - nowe oddziały zostaną wyposażone w meble oraz pomoce dydaktyczne, - przewidziano budowę placu zabaw w Szkole Podstawowej nr.2, - planuje się adaptacje budynku Miejskiego Przedszkola w celu utworzenia nowych miejsc przedszkolnych. - szkolenia dla kadry pedagogicznej - dodatkowe zajęcia dla dzieciaków uczęszczających do SP2 oraz MPP: * Interaktywne przedszkolaki - zajęcia rozwijające wiedzę w obszarze tematów matematycznych * Przyroda wokół przedszkolaków - zajęcia rozwijające wiedzę w obszarze tematów przyrodniczych * Gimnastyka korekcyjna * zajęcia korekcyjno-kompensacyjne – zajęcia rozwijające: percepcje słuchową, percepcje wzrokową, sprawność manualną * Rytmika * Logopedia - zakup pomocy dydaktycznych do prowadzenia dodatkowych zajęć oraz sprzęt Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej. Budżet projektu 1.153.898,56 zł w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej 980.813,56 zł Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach 10. Osi Priorytetowej Wiedza i kompetencje, Działanie 10.1 Rozwój kształcenia ogólnego, Poddziałanie 10.1.2 Wychowanie przedszkolne – SPR.
Zawody w narciarstwie alpejskim szkół podstawowych
6 marca w Kluszkowcach odbyły się zawody w narciarstwie alpejskim szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali 4 uczniowie, wszyscy z klasy czwartej-Paulina Słowik, Emilia Mastalska oraz ich koledzy z klasy, Krzysztof Majerczak i Oliwier Gniewek. Obie nasze reprezentantki wywalczyły awans do zawodów wojewódzkich, zajmując odpowiednio: Paulina Słowik- II miejsce, Emilia Mastalska- IV miejsce. Chłopcy po poprawnej jeździe ukończyli zawody na dalszych miejscach. Gratulujemy! Zdjęcia>>>
Wygrany turniej
2 marca reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Ośrodka Pieniny w piłce ręcznej. W turnieju wystąpiło 5 drużyn: Szczawnica, Łapsze Niżne, Maniowy, Krościenko n/D oraz Ochotnica. Nasi zawodnicy wywalczyli 1 miejsce, wygrywając wszystkie mecze. Zawodnikiem turnieju został wybrany Grzegorz Gabryś z SP2 Szczawnica. Gratulujemy!!!
Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” W czwartek 1 marca 2018 rozstrzygnięto etap parkowy XVII edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Aleksandra Zachwieja z kl. II b, Kamila Świątnik z kl. II b, Dominika Niegłos z kl. III a oraz Jakub Cabała z kl. II c. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące Popradzkiego Parku Krajobrazowego, ekologii, znajomości roślin i zwierząt. Udział w konkursie był okazją do sprawdzenia swojej wiedzy i spotkania z uczniami z terenu Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Każdy z uczestników konkursu wrócił do domu zadowolony, ponieważ niezależnie od zajętego miejsca otrzymał atrakcyjne nagrody oraz dyplomy. /M. Styrylska/
Narciarstwo alpejskie
Uczniowie naszej szkoły, Mateusz Hurkała, Laura Oleś, Weronika Hurkała i Fabian Ślimak wzięli udział w zawodach powiatu nowotarskiego w narciarstwie alpejskim, które odbyły się 1 marca w Kluszkowcach. Mateusz Hurkała zwyciężył w swojej kategorii, Laura Oleś zajęła trzecie miejsce, a Weronika Hurkała szóste. Tym samym Ci uczniowie zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego. Gratulacje! Dodatkowo szkoła SP nr 2 zwyciężyła w klasyfikacji generalnej./A.Hurkała/ Zdjęcia>>>
Hołd żołnierzom Armii Krajowej
21 lutego o godz. 12.00, wspólnie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku i Władzami Miasta Szczawnica, na cmentarzu parafialnym oddaliśmy hołd żołnierzom Armii Krajowej poległym na Przysłopie podczas II wojny światowej.
Nasi uczniowie w etapie wojewódzkim konkursów przedmiotowych!!!
Uczniowie naszej szkoły odnieśli kolejny sukces, uczestnicząc w rejonowym etapie olimpiad i konkursów. Wykazali się oni rozległą wiedzą, dzięki czemu będą reprezentować naszą szkołę w etapie wojewódzkim. Gratulujemy i życzymy powodzenia!!!
Przedmiot/ Konkurs
|
Uczeń
|
Opiekun
|
Szkoła
|
Język angielski
Małopolski Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2017/2018
|
Joanna Olszyna VII
|
mgr Anna Marcińska
|
Szkoła Podstawowa nr 2
|
Informatyka
“Od algorytmu do programu” – konkurs informatyczny dla uczniów klas gimnazjalnych w roku szkolnym 2017/2018
|
Mateusz Hurkała III a
|
mgr Renata Zachwieja
|
Gimnazjum
|
Uczniowie SP2 w Pucharze Burmistrza
http://www.szczawnica.pl/…/Narciarskie_zmagania_w_Jaworkach…
Paulina Słowik złotą medalistką !
250 zawodników z całej Polski brało udział w dwudniowym Memoriale Marii Kaczyńskiej w Rabce Zdroju, który odbył się pod Patronatem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pani Marty Kaczyńskiej. To zawody narciarskie upamiętniające tragicznie zmarłą pierwszą damę, która spędziła młodość w Rabce. Narciarze rywalizowali w kilku kategoriach: dziecięcej, młodzieżowej, dorosłej i osób z niepełnosprawnością. Uczestnicy zmagań mieli do pokonania slalom na stoku Polczakówka. Aby wyłonić zwycięzców liczyła się szybkość przejazdu, ale też m.in. precyzja zjazdu. W zawodach brała udział nasza uczennica z kl. IV, Paulina Słowik, która była doskonale przygotowana do tej konkurencji. Przejazd Pauliny zapewnił jej pierwszą lokatę i złoty medal. Gratulacje, medal i pamiątkowe trofeum Paulinka odebrała z rąk Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, który wziął udział w ceremonii wręczenia nagród oraz dyplomów uczestnikom Memoriału. Paulinko, serdecznie gratulujemy! Zdjęcia >>>Krzysztof Sitkowski/KPRP
Zawody narciarskie Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w zawodach sportowych- „Mały Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica w narciarstwie alpejskim”, które odbędą się 25 lutego 2018 r. (niedziela) w Jaworkach na stoku ośrodka Arena Narciarska Jaworki – Homole. Więcej>>>
Bal karnawałowy
Dnia 08 lutego 2018 r. w naszej szkole odbył się BAL KARNAWAŁOWY dla uczniów klasy pierwszej. Świetlica szkolna zamieniła się w salę balową ozdobioną kolorowymi balonami. Wystrój sali wprowadził uczestników w wesoły nastrój oraz zachęcił do radosnej zabawy. Dzieci wcieliły się w bohaterów z różnych bajek i filmów. Wspaniale bawiły się przy nowoczesnej muzyce. Starsze koleżanki z gimnazjum, Ola i Karolina, przygotowały ciekawe konkursy. Zwycięzcy oraz przegrani byli nagradzani drobnymi upominkami. Dziewczyny wspaniale prowadziły zabawę. Uczestnicy podczas balu prezentowali swoje stroje karnawałowe. Punktem kulminacyjnym imprezy był wybór króla i królowej balu. Królem został Filip Dyda, a królową Natalia Zachwieja. Zwycięzcy otrzymali koronę, a wszyscy pozostali uczestnicy coś słodkiego. W trakcie zabawy była okazja do skosztowania słodkiego i owocowego poczęstunku, przygotowanego przez rodziców naszych pierwszaków. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci. /A. Wójcik/ Zdjęcia>>>
Festiwal Piosenki Obcojęzycznej
8 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 1 w Szczawnicy. Uczestnikami festiwalu byli uczniowie szkół szczawnickich a oceniani byli oni w dwóch kategoriach: klasy 1-3 i 4-7. Z naszej szkoły udział wzięły 2 duety z klasy 4- Julia Urban i Paulina Słowik oraz Amelia Żabińska i Martyna Wiercioch, a także Bartłomiej Trzeszczoń- uczeń kl. 7. W festiwalu nie były przyznawane miejsca za najlepsze wystąpienia. Uczniowie uzyskiwali natomiast wyróżnienia. Bartłomiej Trzeszczoń oraz duet- Julia Urban i Paulina Słowik zostali nagrodzeni takim właśnie wyróżnieniem. Serdecznie gratulujemy! /M. Oleś- Gagatek/ Zdjęcia>>>
Rajd „Śladami Partyzantów”
Niezwykłe wydarzenie na jednej z najpiękniejszych beskidzkich przełęczy – na Przysłopie. To tutaj spotkało się dzisiaj kilkanaście szkół z naszego regionu, aby upamiętnić walkę żołnierzy I konspiracji zbrojnej, szczególnie poległych na Przysłopie żołnierzy oddziału partyzanckiego "Wilk". Grupy z każdej szkoły miały za zadanie wcielić się w rolę partyzantów i dotrzeć na umówione miejsce wykonując po drodze zadania oraz wykazując się wiedzą historyczną na temat niepodległościowego podziemia zbrojnego na terenie Sądecczyzny. Młodzież z SKKT działającego przy naszej szkole świetnie poradziła sobie w trudnych warunkach, zaliczając wszystkie punkty kontrolne. W efekcie Odział Orły, taką nazwę przyjęli nasi uczniowie, zdobył drugie miejsce. To była niezwykła lekcja historii. Opiekunki SKKT - Dominika Smolarska, Magdalena Styrylska. /D. Smolarska/ Zdjęcia>>>
Dyrekcja wraz ze społecznością Szkoły Podstawowej nr 2 dziękuje…
Wszystkim Rodzicom, którzy nie mogli przybyć na spotkanie semestralne i do których nie dotarły moje podziękowania, pragnę jeszcze raz wyrazić wdzięczność za zaangażowanie w organizację balu charytatywnego na rzecz Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza i Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy. W szczególności chciałabym podziękować Radom Rodziców obydwu szkół za ogrom pracy i nieoceniony wkład w to duże przedsięwzięcie. Wszystkim rodzicom za pozytywny odzew i wsparcie w postaci przekazywanych fantów, a także sponsorom za pomoc materialną na rzecz loterii fantowej z przeznaczeniem dla naszych szkół. Dziękuję również Dyrektorowi zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 1 Panu Pawłowi Sypkowi za wsparcie i współpracę.
Dyrektor SP nr 2
Anna Szczepaniak
Konkurs "Matematyka bez granic"
Uczniowie klas trzecich zmagali się dzisiaj z zadaniami matematyczno-angielskimi na pierwszym etapie konkursu międzynarodowego Mathématiques sans Frontières, w Polsce wspieranego i promowanego przez Polskie Towarzystwo Matematyczne. Trzecioklasiści mieli do rozwiązania 10 zadań o różnym stopniu trudności. Trzymamy kciuki za sukcesy w kolejnym etapie. /D. Smolarska/ Zdjęcia>>>
"Droga do Niepodległości" - żywa lekcja historii
5 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu o tematyce historycznej zatytułowanym "Droga do Niepodległości". Spektakl przedstawił Damian Klinkosch z Agencji Artystycznej "Atena". Głównym tematem były powstania śląskie, od nich zaczął się spektakl i na nich skończył. Aby prześledzić drogę do niepodległości, przenieśliśmy się w czasie do wieku XIX i początku XX. Do udziału w spektaklu zostali zaproszeni uczniowie, którzy wcielali się w postacie historyczne. Na scenie pojawił się sam Napoleon Bonaparte (Oliwka Sajdak klasa IV), jeżeli Bonaparte, to oczywiście wojsko Księstwa Warszawskiego. W rolę żołnierza Księstwa wcielił się Bartłomiej Szymanek (klasa III a). Otrzymał klasyczny mundur łącznie z plecakiem. Mógł strzelać do wroga, którym okazała się główka kapusty. Następnie wspomniano o powstaniach narodowych - listopadowym i styczniowym. Dłuższy przystanek był przy powstaniach śląskich. Pojawili się dwaj bohaterowie tych wydarzeń (Jakub Ziemianek klasa III b i Kamil Bednarczyk klasa IV) oraz żona powstańca (Małgorzata Polaczyk klasa VII). Z powstaniami śląskimi nierozerwalnie związani są żołnierze niemieccy i takowy wystąpił na scenie (Bartłomiej Trzeszczoń klasa VII). Bartek doskonale poradził sobie z językiem niemieckim. Wydawałoby się, że wszystko jest zabawą, ale prowadzący wplatał w swoją pogadankę bardzo ważne treści, podkreślając znaczenie męstwa, patriotyzmu i honoru dla Polaków, dzięki nim, między innymi, mogliśmy odzyskać niepodległość. Spektakl był dynamiczny, publiczność reagowała spontanicznie a wszystkich występujących nagrodziła ogromnymi brawami. /J. Kaliszczak/ Zdjęcia>>>
„ Spotkanie z Teatrem ” – żywa lekcja profilaktyki
W piątek sala gimnastyczna zamieniła się w scenę teatralną, na której zaprezentowane zostały dwa spektakle profilaktyczne w wykonaniu aktorów teatru „Kurtyna” z Krakowa . Młodzież gimnazjalna oraz klasa VII obejrzała przedstawienie zatytułowane LABIRYNT,w którym zostały ukazane trudne relacje między ojcem, szanowanym ordynatorem szpitala oskarżonym o błąd w sztuce lekarskiej, a dorastającą córką. Przedstawienie podejmowało także zagadnienia profilaktyki zachowań ryzykownych oraz dostarczyło uczniom wiedzy na temat negatywnych postępowań. W treści przedstawienia zwrócono uwagę na umiejętność przewidywania konsekwencji własnych działań oraz poszukiwanie pomocy w trudnej sytuacji. Dla uczniów była to ciekawa lekcja profilaktyki. Po spektaklu dodatkowo uczniowie klasy siódmej uczestniczyli w warsztatach dotyczących "Odpowiedzialności" i „konsekwencji ” wynikających z podejmowanych decyzji, podkreślono także rolę autorytetu, który jest bardzo potrzebny w trudnym wieku dorastania. Warsztaty zostały poprowadzone w formie krótkiej inscenizacji połączonej z komentarzem i dyskusją. Natomiast najmłodsi, czyli kl.I i IV obejrzeli przedstawienie pt. „Tu rządzi kot”. Bohaterem jest bezdomny, smutny dachowiec Kot Leon, który zaprzyjaźnia się z niegrzeczną, rozkapryszoną dziewczynką, którą uczy właściwych zachowań w aptece, w domu, wobec rodziców i innych ludzi. Dzięki spotkaniu z Leonem dziewczynka imieniem Kasia nauczyła się właściwych zachowań, bardzo polubiła kota i zaproponowała mu zamieszkanie w jej domu. Spektakle bardzo się podobały naszej szkolnej publiczności, a aktorzy za wspaniałą grę aktorską zebrali ogromne brawa. Aktorzy z Teatru Kurtyna zostali zaproszeni do szkoły przez panią pedagog. Zdjęcia>>>>
Podziękowania od organizatorów balu
"Za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę, która przynagla do czynienia dobra, za bezinteresowną pomoc i życzliwość" - serdecznie dziękujemy wszystkim Sponsorom: firmom i osobom prywatnym za hojność, z jaką od lat się spotykamy z Państwa strony. Dyrekcji, Nauczycielom oraz Rodzicom za nieocenioną pomoc i ogromne zaangażowanie w organizację Balu. Pani Wiesławie Ciesielce za pracę przy sprzedaży biletów. Wyrażając wdzięczność za wielkie serce, życzymy sukcesów w realizacji zamierzonych celów oraz samych pogodnych dni. Serdecznie dziękujemy w imieniu własnym oraz dzieci. Rada Rodziców SP1: Joanna Oleksy, Anna Owsianka, Dorota Hryc, Rada Rodziców SP2: Małgorzata Piszczek, Lidia Lewoniec-Tokarczyk, Sylwia Mastalska.
Rajd „Śladami Partyzantów” w 74 rocznicę na Przełęczy Przysłop
-9 lutego 2018 r.
Po raz trzeci zapraszamy na rajd historyczno – turystyczny dla młodzieży szkół z najbliższych okolic związany z obchodami 74. rocznicy wydarzeń na Przełęczy Przysłop, w tym okresu walk partyzanckich i konspiracji na terenie naszego regionu. Rajd w tej formie to niezwykła, żywa lekcja historii. Staramy się tą właśnie formą wpływać na patriotyczną postawę młodzieży. Zapraszamy
/D. Smolarska/
V MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ OBCOJĘZYCZNEJ
CHRISTMASlieder & WEIHNACHTSsongs
W środę 24.01.2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczawnicy w sali kinowej odbyła się V edycja Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Świątecznej Obcojęzycznej „ Christmaslieder & Weihnachtssongs” organizowanego cyklicznie przez Publiczne Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy, a od 1 września 2017 r. Szkołę Podstawową nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera.
Pomysłodawcami i organizatorami konkursu są nauczyciele języków obcych naszej szkoły: mgr Danuta Urban- nauczyciel języka niemieckiego i muzyki, mgr Małgorzata Oleś-Gagatek- nauczyciel języka niemieckiego i angielskiego, mgr Anna Marcińska- nauczyciel języka angielskiego. W konkursie tegorocznej edycji wzięło udział 7 szkół z terenu powiatu nowotarskiego i nowosądeckiego: z Ochotnicy Dolnej, Krościenka, Szczawnicy, Tylmanowej i Łącka. Jak w poprzednich edycjach uczestnicy konkursu zaprezentowali dwie piosenki świąteczne- jedną w języku niemieckim i jedną w języku angielskim. Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach: dla solistów i duetów.
Głównym celem przyświecającym organizatorom jest promowanie aktywności twórczej oraz propagowanie nauki języków obcych wśród gimnazjalistów, a od tego roku, także wśród uczniów szkół podstawowych. Cieszy nas fakt, że nasz konkurs cieszy się coraz większą popularnością. Niezależne Jury w składzie: mgr Agata Werner- nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół Zawodowych w Krościenku- ekspert języka angielskiego, mgr Janina Batko- nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Barcicach- ekspert języka niemieckiego, mgr Józef Pańszczyk- Kierownik Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu- filia w Szczawnicy- ekspert od strony muzyczno-wokalnej, mgr Tomasz Hurkała- Dyrektor miejscowego MOK-u, oceniało poprawność językową, stronę muzyczno-wokalną, interpretację wykonywanych utworów oraz ogólny wyraz artystyczny. Wartościowe nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica- Grzegorza Niezgodę.
Wyniki konkursu w kategorii soliści:
Miejsce I: Bartłomiej Trzeszczoń – Szkoła Podstawowa nr 2 w Szczawnicy
Miejsce II: Natalia Szczepaniak- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej
Miejsce III: Łucja Jasiurkowska- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łącku
Wyróżnienie: Justyna Mrówka- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łącku
Julia Zachwieja- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku
Wyniki konkursu w kategorii duety:
Miejsce I: Joanna Surowiec i Remigiusz Kaczorowski- Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy
Nagrodą specjalną obecnej edycji konkursu było ufundowanie przez przez organizatorów warsztatów muzycznych w "Muzycznej Owczarni" tygodniowego bezpłatnego udziału w letnich warsztatach 2018 dla Gabrieli Gierczyk - uczennicy Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. majora H. Sucharskiego w Tylmanowej.
Nagrody laureatom wręczyli Pan Grzegorz Niezgoda- Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, Pani Anna Szczepaniak- Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. prof. J.Tischnera w Szczawnicy oraz Pan Leszek Ciężobka- wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty i Wychowania w Krakowie- Delegatura w Nowym Targu.
Pani Dyrektor Anna Szczepaniak pogratulowała zwycięzcom i podziękowała wszystkim za pomoc i zaangażowanie w organizację konkursu: Panu Burmistrzowi oraz organizatorom warsztatów muzycznych w "Muzycznej Owczarni" za ufundowanie nagród, Panu Wizytatorowi za dyspozycyjność i obecność na konkursie, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury za udostępnienie sali i profesjonalnego sprzętu. Podziękowała również naszemu szanownemu Jury, przedstawicielom prasy oraz nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do występów. Mamy nadzieję, że kolejne edycje konkursu będą się cieszyły jeszcze większą popularnością. /Anna Marcińska/ Zdjęcia>>>
Dzień babci i dziadka Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. To dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Dnia 22 stycznia, w udekorowanej na tę uroczystość sali świetlicy szkolnej, uczniowie kl. I i kl. IV wraz z wychowawcami, p. A. Wójcik i p. J. Zachwieją, przygotowali program artystyczny dla zaproszonych gości, którzy licznie przybyli na tę uroczystość. Na zaproszonych seniorów czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na wstępie p. dyrektor, A. Szczepaniak, przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami i złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. Potem dzieci w formie wierszy składały dziadkom i babciom życzenia, śpiewały piosenki i tańczyli. Młodzi artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Na zakończenie występu, Dominik Tokarczyk z kl. I i Paulina Słowik i Julia Urban z kl. IV zaprezentowali utwór „Sto lat” wykonany na instrumentach muzycznych a następnie dzieci obdarowały swoich dziadków upominkami przygotowanymi własnoręcznie.Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami./J. Zachwieja/ Zdjęcia>>>
JUŻ MAMY PIERWSZE SUKCESY Świetnie wyposażone pracownie i laboratoria czekają na poszerzanie horyzontów uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 i gimnazjum. W drugim półroczu realizowane będą warsztaty z przedmiotów ścisłych dla wszystkich naszych uczniów dzięki projektowi "Innowacyjna Edukacja Kluczem do Sukcesu Uczniów Gminy Szczawnica". Więcej>>>
WOŚP w naszej szkole!!! Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, kolejny raz, wezmą udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, poświęcając swój czas na organizację tego wielkiego przedsięwzięcia, zbiórkę datków, a także ich rozliczenie. Wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 2 chętnie zgłaszają się do pracy na rzecz potrzebujących, wykazują się wielkim zaangażowaniem i zachęcają innych do niesienia wsparcia. Uczniowie naszej szkoły wiedzą o tym, że każdy z nas może kiedyś potrzebować pomocy, a jej niesienie może dawać radość, satysfakcję i szczęście.
„Raz do roku wielkie granie, wielkie granie w pomaganie” W niedzielę 14 stycznia w Szczawnicy odbył się 26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W akcję zaangażowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Dwudziestu ośmiu wolontariuszy z naszej szkoły oraz dziesięciu z Pienińskiej Szkoły Zawodowej w niedzielny poranek, pomimo mroźnej aury, wyruszyło kwestować na ulice Szczawnicy, Szlachtowej oraz Jaworek. Gdy zimno dawało się we znaki wolontariusze mogli skorzystać z gościnności naszej szkoły, gdzie działał sztab WOŚP. W szkolnej świetlicy na kwestujących czekała gorąca herbata, ciepła przekąska i ciasto. Podczas finału zebrano kwotę 10609,55 zł. Pieniądze te będą przeznaczone na sprzęt medyczny dla oddziałów neonatologicznych. Wolontariusze składają podziękowania za życzliwość i serce jakie okazali Państwo w czasie zbiórki.
Nasze sukcesy
Uczniowie naszej szkoły rozwijali swoje zainteresowania, uczestnicząc
w zajęciach dodatkowych z różnych przedmiotów, dzięki czemu wykazali
się rozległą wiedzą na szkolnym etapie konkursów przedmiotowych i wezmą
udział w rejonowym etapie olimpiad i konkursów.
Gratulujemy!!!!
Przedmiot/ Konkurs
|
Uczeń
|
Opiekun
|
Szkoła
|
Matematyka
Małopolski Konkurs Matematyczny dla uczniów klas gimnazjalnych w roku szkolnym 2017/2018
|
Michał Słowik III a
Mateusz Hurkała III a
|
mgr Dominika Smolarska
|
Gimnazjum
|
Fizyka
Małopolski Konkurs z Fizyki dla uczniów klas gimnazjalnych w roku szkolnym 2017/2018
|
Mateusz Hurkała III a
|
mgr Małgorzata Gabryś
|
Gimnazjum
|
Chemia
Małopolski Konkurs Chemiczny dla uczniów klas gimnazjalnych w roku szkolnym 2017/2018
|
Mateusz Hurkała III a
|
mgr Małgorzata Gabryś
|
Gimnazjum
|
Informatyka
“Od algorytmu do programu” – konkurs informatyczny dla uczniów klas gimnazjalnych w roku szkolnym 2017/2018
|
Mateusz Hurkała III a
|
mgr Renata Zachwieja
|
Gimnazjum
|
Język angielski
Małopolski Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas gimnazjalnych w roku szkolnym 2017/2018
|
Jakub Cabała II c
Bartłomiej Majerczak III a
|
mgr Anna Marcińska
|
Gimnazjum
|
Małopolski Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2017/2018
|
Joanna Olszyna
|
mgr Anna Marcińska
|
Szkoła Podstawowa nr 2
|
Caritas Bliskość świąt kieruje nasze myśli na potrzeby innych. Aktywnie w to przygotowanie włączyli się nasi uczniowie, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego w naszej szkole. Skupiliśmy się m.in. na odwiedzeniu osób starszych, samotnych, chorych z terenu naszego miasta. Na tę okoliczność nasi uczniowie wypiekli i przygotowali kilkadziesiąt słodkich upominków w formie smacznych pierników. Dary zostały dostarczone przez naszych uczniów w tygodniu poprzedzających wigilię. Był to czas wzruszeń i radości, których doświadczyli nie tylko odwiedzeni Seniorzy, ale i nasza młodzież. /ks.P. Dydo- Rożniecki/
Przed Świętami Bożego Narodzenia W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia uczestniczyliśmy w szeregu działań związanych z radosnym oczekiwaniem na ich nadejście. W szkole odbyły się konkursy na świąteczną dekorację sal lekcyjnych oraz korytarzy, gościliśmy kolędników z zaprzyjaźnionych szkół, a dnia 22 grudnia uczestniczyliśmy w apelu świątecznym, w czasie którego nie zabrakło życzeń i śpiewania kolęd. Ksiądz Piotr Dydo-Rożniecki oraz pani Danuta Urban przygotowali świąteczne spotkanie, gdzie w formie poetyckiej ukazano prawdę o Bożym Narodzniu, kolędnicy zaprezentowali świąteczny występ wokalny. Każda klasa, w ramach kolejnego konkursu, odśpiewała wybraną kolędę. O wynikach wszystkich konkursów decydowały powołane przez panią dyrektor komisje, która w czasie apelu ogłosiła wyniki.
Dekoracja sal lekcyjnych: Sala 22 Dekoracja korytarzy: Korytarz na I piętrze Konkurs kolęd: I miejsce zdobyła bezapelacyjnie najmłodsza z naszych klas – klasa I.
W czasie spotkania gościliśmy przedstawicieli Rady Rodziców, którzy przekazali wszystkim życzenia świąteczne, dyrekcja i nauczyciele otrzymali piękne upominki. Członkowie SU także złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia, wręczając własnoręcznie wykonane stroiki świąteczne. Po spotkaniu w sali gimnastycznej, poszczególne klasy uczestniczyły w Wigiliach klasowych. Po ich zakończeniu, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się na wspólnym "Opłatku" przy wigilijnym stole. Zdjęcia>>>
SKKT na zajęciach wspinaczkowych Młodzież ze Szkolnego Koła Turystyczno Krajoznawczego uczestniczyła w zajęciach wspinaczkowych w Centrum Wspinaczkowym w Nowym Targu. W trakcie zajęć, nasi uczniowie poznali tę dyscyplinę sportu, zasady oraz techniki wspinania i asekuracji, nauczyli posługiwać się sprzętem wspinaczkowym, a przede wszystkim mogli doskonalić swoje umiejętności alpinistyczne. W trakcie zajęć, poza elementami wspinaczkowymi, rozwijali cechy motoryczne takie jak - siła, koordynacja czy gibkość. W tej ostatniej najlepszy okazał się Łukasz Palczewski, sprawnie wspinając się na ruchomą wieżę. Podczas treningu wprowadzane były także ćwiczenia stabilizujące, mające na celu poprawę pracy całego korpusu mięśniowego oraz ochronę stawów i mięśni. Wspinanie się uruchamia wszystkie właściwości motoryczne młodzieży, koordynację ruchową, ale również uczy odpowiedzialności za innych, pomaga pokonać własne bariery fizyczne oraz psychiczne, słabości i lęki, nabrać pewności siebie i wiary we własne siły. Bogactwo dróg i formacji wspinaczkowych z różnymi stopniami trudności sprawiły, że każdy znalazł drogi odpowiadające jego umiejętnościom. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwali wykwalifikowani instruktorzy, którzy służyli radą i doświadczeniem. Urozmaicali również wyczerpujące zajęcia ciekawymi grami i zabawami. Takie zajęcia to była doskonała okazja na wykazanie się, podejmowanie nowych wyzwań a także niesamowita satysfakcja ze zdobycia szczytu. Doskonała zabawa i masa pozytywnych emocji. /D. Smolarska/Zdjęcia>>>
XLII Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im . A. Skupnia – Florka.
15 grudnia br. w sali kinoteatru „Pieniny” w Szczawnicy odbyły miejskie eliminacje do XLII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia -Florka w Białym Dunajcu. Do konkursu zgłosili się uczniowie ze szczawnickich szkół podstawowych, gimnazjum i Pienińskiej Szkoły Zawodowej. Naszą szkołę reprezentowały recytatorki: Julia Urban i Paulina Słowik z kl. IV, Aleksandra Zachwieja kl. IIb, Katarzyna Szczepaniak kl. IIc i Dagmara Dulak z kl. IIc. Występujących oceniało jury w składzie: pani Stanisława Wiercioch, pani Zofia Krępa i pan Zbigniew Przychodzki. Do Białego Dunajca zakwalifikowały się: Aleksandra Zachwieja i Dagmara Dulak. Wszystkim uczestniczkom konkursu bardzo dziękuję za podtrzymywanie tradycji pienińskiej, a Oli i Dagmarze życzę sukcesu w Białym Dunajcu. /K. Ciesielka/
Dzień góralski
1 grudnia odbył się w naszej szkole „Dzień góralski”. Tradycją gimnazjum stało się już, że kilka razy w roku szkolnym uczniowie przychodzą w kompletnych strojach regionalnych lub zakładają na siebie jakieś jego elementy, „godają” po góralsku i zapoznają się z kulturą pienińską, dzięki zapraszanym na ten dzień gościom. Tym razem gościliśmy panią Stanisławę Wiercioch – honorową członkinię Związku Podhalan, panią Barbarę Węglarz – dyrektor Muzeum Pienińskiego i pana Tomasza Słowika - członka Zarządu szczawnickiego oddziału Związku Podhalan. Przybliżyli nam oni góralskie zwyczaje andrzejkowe. Zachęcali dzieci i młodzież do pielęgnowania tradycji. Spotkanie przebiegało w bardzo wesołej i przyjemnej atmosferze. /K. Ciesielka/ Zdjęcia>>>
Lekcje muzealne
W listopadzie i grudniu 2017 r. w naszej szkole odbywały się lekcje muzealne. Pracownicy Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya w Szlachtowej zaproponowali dzieciom i młodzieży cykl zajęć. Pani Anna Wawrzczak o tematyce archeologicznej: „Nasz sąsiad Neandertalczyk” i „Przed naszą erą – jak to dawniej bywało”. Dzieci miały okazję przenieść się do pradawnej wioski barbarzyńskiej i zobaczyć, jak wyglądało tam codzienne życie. Z historii, dzięki pani Marcie Słowik, uczniowie zrealizowali tematy „Historia uzdrowiska w Szczawnicy”, „Pustelnicy pienińscy” oraz „Księżna Kinga – Pani Ziemi Sądeckiej”. Pani Barbara Węglarz zapoznała klasy III i II gimnazjum z „Grupami etnograficznymi na terenie Pienin oraz „Sztuką ludową – malarstwem na szkle”. Klasa czwarta analizowała wygląd stroju górali pienińskich. Ten cykl ciekawych zajęć sprawił, że nasi uczniowie dostrzegli ogromne bogactwo i wartość miejsca, w którym żyjemy. Poznali historię górali pienińskich i dowiedzieli się, czym różni się tradycyjny szczawnicki strój od innych górali pienińskich. Mogli również w ramach doradztwa zawodowego zapoznać się z zawodem archeologa, etnografa i historyka. Składamy serdeczne podziękowania Pani Barbarze Węglarz i wszystkim pracownikom Muzeum w Szlachtowej za ciekawą przygodę po naszej Małej Ojczyźnie. /K. Ciesielka/ Zdjęcia>>>
Spotkanie z Ratownikiem medycznym 23 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 w Szczawnicy odbyło się, w ramach doradztwa zawodowego, spotkanie uczniów klasy siódmej i klas trzecich gimnazjum z zawodowym ratownikiem medycznym - panem Tomaszem Krzyśko, który pracuje w nowotarskim Pogotowiu Ratunkowym. Gość w bardzo interesujący sposób opowiedział młodzieży o swoim zawodzie, zwrócił uwagę na predyspozycje i przeciwwskazania do jego wykonywania oraz nakreślił drogę edukacyjną, którą trzeba przebyć, aby zostać ratownikiem. W drugiej części spotkania pokazał uczniom, jak należy prawidłowo udzielić pierwszej pomocy, w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia. Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi za poświęcony nam czas i życzymy wielu sukcesów oraz spokojnej pracy. /K. Ciesielka/ Zdjęcia>>>
Nasza nauczycielka,pani Marta Tabasz, NAUCZYCIELEM NA MEDAL powiatu nowotarskiego
Jesteśmy dumni, że pedagog Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy, p. Marta Tabasz, została NAUCZYCIELEM NA MEDAL powiatu nowotarskiego. W rankingu organizowanym przez Gazetę Krakowską, w którym brało udział ponad dwudziestu pedagogów, otrzymała największą ilość głosów. Serdecznie pani Marcie gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów w pracy z młodzieżą oraz w życiu osobistym. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz młodzież Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy.
Dzień Pluszowego Misia W piątek biblioteka szkolna gościła wyjątkowych gości. Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Misia najmłodsi czytelnicy z klasy I i IV przybyli do czytelni wraz ze swoimi pluszowymi misiami. Właściciele pluszaków opowiadali historię swoich Misiów, czasem bardzo ciekawą i barwną, bowiem niektóre misie towarzyszyły starszemu rodzeństwu, a nawet rodzicom obecnych właścicieli. Potem odbyły się wybory w kilku kategoriach : „Najmniejszego Misia", „Misia Bohatera”, „Misia Seniora" . W podsumowaniu czytelniczej imprezy wszystkie misie zwyciężyły w kategorii MISIA PRZYJACIELA. Właściciele misiów zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. W klasie 4 odbył się ponadto konkurs recytatorski wierszy poświęconych Misiom. Przy okazji udało się odkryć prawdziwe talenty aktorskie. Na zakończenie Misiowego Spotkania czytano fragmenty książek o przygodach różnych niesfornych Misiów. Spotkanie w bibliotece było częścią szkolnych obchodów Dnia Misia zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski./M. Tkacz/ Zdjęcia>>>
Innowacyjna edukacja w naszej szkole
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 rozwijają swoje zainteresowania, uczestnicząc w innowacyjnych lekcjach. Zdjęcia>>>
11 listopada 10 listopada uczestniczyliśmy w uroczystej akademii upamiętniającej 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Piękny program artystyczny przygotowany przez naszą młodzież pod opieką p. T. Gabrysia i p. D. Urban wprowadził wszystkich w nastrój zadumy i powagi. Społeczność szkolna miała także przyjemność wysłuchania koncertu pieśni patriotycznych odegranych na instrumentach dętych przez zaprzyjaźnioną orkiestrę OSP w Szczawnicy. Oprawę plastyczną uroczystości przygotowała p. J. Zachwieja. /R. Zachwieja/ Zdjęcia>>>
Chcesz nauczyć się z łatwością, połącz naukę z przyjemnością”
W dniach 7-8 listopada klasa II a wraz z wychowawcą wyruszyła na wycieczkę integracyjną. Poszczególne punkty programu łączyły w sobie odpoczynek i zabawę z aspektem edukacyjnym. Po przybyciu w godzinach porannych na zamek w Nowym Wiśniczu uczniowie zostali zaproszeni przez tajemniczego mnicha do pracowni Michała Sędziwoja (nadwornego alchemika Zygmunta III Wazy), gdzie mieli okazję poznać tajniki XVI-wiecznej alchemii i zastosować je w praktyce, wytwarzając np. złoto i własne perfumy. Następnie grupa udała się do tzw. Bastionu VR, aby przy pomocy urządzeń multimedialnych przenieść się na kilka chwil w czasie i zwiedzić zamek z perspektywy wirtualnego nietoperza, zaglądając we wszystkie jego zakamarki lub unosząc się wysoko ponad nim. Ze świata wirtualnego młodzież została poprowadzona przez panią przewodnik do pięknie zachowanej, odrestaurowanej twierdzy Nowy Wiśnicz. Podczas zwiedzania uczniowie dowiedzieli się mnóstwa ciekawostek dotyczących historii zamku i jego okolic. Kiedy głód wiedzy został częściowo zaspokojony, nadszedł czas, aby zaspokoić również głód fizyczny. Po zjedzeniu smacznej pizzy uczestnicy wycieczki ruszyli autokarem w kierunku Bochni. Pod opieką bardzo miłych pań przewodniczek uczniowie zjechali szybem Campi do Komory Ważyn, gdzie zostali zakwaterowani. Później klasę podzielono na dwie drużyny, które przez kilka godzin wędrowały po solnych korytarzach i w atmosferze dobrej zabawy wsłuchiwały się w opowieści duchów kopani oraz przewodnika, w międzyczasie rywalizując ze sobą nawzajem (gra integracyjna „Przygoda w solnych górach”). Aby oszczędzić zmęczone nogi drogę powrotną można było pokonać podziemną lokomotywą oraz na zjeżdżalni zamontowanej między poziomami kopalni (wys. 33m, dł. 140 m). Kolacja w formie bufetu szwedzkiego dodała uczestnikom sił po długiej wędrówce. Zdobytą podczas kolacji energię mogli następnie spożytkować, korzystając z podziemnego boiska sportowego i podczas dyskoteki. O północy wszyscy udali się na spoczynek w miejsce posiadające wyjątkowy, korzystny dla zdrowia mikroklimat, aby o świcie ruszyć łodziami na przeprawę przez zalaną solanką komorę. Po opuszczeniu kopalni uczniowie wyruszyli jeszcze na spotkanie z przyrodnikiem, podróżnikiem, pasjonatem przyrody Filipem Kobielą w Muzeum Motyli w Bochni, gdzie wzięli udział w warsztatach przyrodniczych i podziwiali największą stałą ekspozycję motyli świata w Polsce licząca ponad 5 tysięcy okazów. Zobaczyli między innymi największego motyla na ziemi, który żyje tylko jeden dzień. /D. Urban/ Zdjęcia>>>
Klasa czwarta w Tischnerówce
W piątek 3 listopada klasa czwarta pojechała na wycieczkę do Łopusznej. W tej miejscowości zwiedziła szczególne miejsce związane z patronem naszej szkoły ks. prof. Józefem Tischnerem. Muzeum to drewniana góralska chałupa dobudowana do Gminnego Ośrodka Kultury - Dom Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera, ochrzczony „Tischnerówką”. W dolnej, muzealnej części Izby znajdują się cenne pamiątki księdza, jego ulubione przedmioty, rękopisy, książki, fotografie. Spotykają się tu wszystkie drogi, którymi wędrował ks. Prof. Tischner. Wszystkie osobiste pamiątki księdza podarowała jego rodzina, a część sprzętu ofiarowali mieszkańcy wsi. Czwartoklasiści z zainteresowaniem słuchali opowiadań pani przewodnik, zadawali pytania. Później przeszli do multimedialnej część „Tischnerówki”, gdzie obejrzeli film o patronie szkoły. Księdza Józefa Tischnera kochało wielu ludzi, cieszył się wielkim autorytetem i uznaniem. Wyrazem tego szacunku jest Rodzina Szkół Tichnerowskich, których ojcem chrzestnym jest brat księdza Kazimierz Tischner. Od śmieci ks. Tischnera 31 szkół z całej Polski i jedna z Ukrainy przyjęło jego imię. Szkoła Podstawowa Nr 2 w Szczawnicy ma zaszczyt należeć do tej licznej rodziny. Dopełnieniem listopadowego „spotkania z patronem” była wizyta na grobie księdza, złożenie wiązanki kwiatów, zapalenie zniczy i modlitwa. /J. Zachwieja/ Zdjęcia>>>
Kolejny rok współpracy z UP
6 listopada 2017 r. w Krakowie w auli Uniwersytetu Pedagogicznego po raz kolejny zostało podpisane porozumienie pomiędzy Szkołą Podstawową nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy,a Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Aktu podpisania dokonała dyrektor szkoły, mgr Anna Szczepaniak oraz rektor Uniwersytetu Pedagogicznego, prof. Kazimierz Karolczak. Podpisanie aktu zaowocuje dalszą współpracą pomiędzy uniwersytetem, a naszą szkołą na płaszczyźnie praktyk zawodowych studentów UP, warsztatów tematycznych dla młodzieży Szkoły Podstawowej nr 2 w profesjonalnych obiektach Uniwersytetu oraz lekcjach ćwiczeniowych. Zdjęcia>>>
Niecodzienna lekcja pieczenia chleba
26 października uczniowie trzecich klas szczawnickiego gimnazjum, w ramach doradztwa zawodowego, uczestniczyli w warsztatach "Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia", odbywających się w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku. Młodzież poznała technikę pieczenia chleba oraz oglądała tradycyjne sprzęty potrzebne do jego domowej produkcji. Na koniec trzecioklasiści mogli sami spróbować swoich wyrobów.
Bardzo dziękujemy pracownikom i uczniom szkoły w Krościenku za zaproszenie i ciekawą lekcję. /K. Ciesielka/ Zdjęcia>>>
VI Korowód Świętych
Dzisiaj ulicami Szczawnicy przemaszerował VI Korowód Świętych, barwnie poprzebieranych w postaci ulubionych Świętych i Patronów. Przed wyruszeniem z budynku Szkoły Podstawowej nr 2, nastąpiło rozstrzygnięcie i rozdanie nagród oraz dyplomów w plastycznym konkursie parafialnym dla dzieci i młodzieży "100- lecie Objawień Fatimskich", który był organizowany przez Parafię Św. Wojciecha w Szczawnicy i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Po wysłuchaniu fragmentu Apokalipsy św. Jana - odczytanego przez ks. Piotra, opieczętowaniu rąk pieczęcią świętości, uprawniającą do wejścia w bramy Raju, korowód ruszył w stronę kościoła, odmawiając II część Bolesną Różańca Świętego oraz śpiewając piosenki religijne. W kościele nastąpiła prezentacja pięciu świętych, występujących we wnętrzu szczawnickiej świątyni jako figury, bądź malowidła, szczególnie oddanych kultowi Maryjnemu, tak pięknie obchodzonemu w tym roku z okazji 100 lecia Objawień Fatimskich. Byli to: św. Alfons Maria Liguori, św. Bernard z Clairvaux, św. Stanisław Kostka, św. Maksymilian Maria Kolbe i św. Jan Paweł II. Życiorysy świętych zostały przeplecione modlitwą i piosenkami Maryjnymi w wykonaniu grupy młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum Publicznego, grających na instrumentach perkusyjnych i z gitarowym akompaniamentem nauczycielki p. Danuty Urban. Na zakończenie wszyscy zebrani odśpiewali pieśń "Czarna Madonna". Pochód Wszystkich Świętych przygotowała i zorganizowała Akcja Katolicka oddział w Szczawnicy, we współpracy z księżmi szczawnickiej parafii i nauczycielami SP nr 2. /ks. P. Dydo- Rożniecki/ Zdjęcia>>>
Spotkanie z podróżnikiem
W czwartek 19 października naszą szkołę odwiedził podróżnik pan Samuel Kempski z grupy Trzask. Tematem tegorocznego spotkania była Amazonia. W czasie dwugodzinnej barwnej i dowcipnej opowieści usłyszeliśmy wiele ciekawostek, m. in.: o niebezpieczeństwach czyhających w lesie deszczowym, o najdłuższej rzece świata Amazonce. Dowiedzieliśmy się o okolicznościach powstania opery w Manaus i osady przemysłowej Fordlandia . Mamy nadzieję,że tego typu spotkania będą inspiracją do rozwijania pasji podróżniczych. /M. Styrylska/
Dzień Edukacji Narodowej 13 października odbył sie w naszej szkole apel z okazji święta Edukacji Narodowej oraz pasowania pierwszoklasistów na uczniów. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przez panią dyrektor Annę Szczepaniak zaproszonych gości i przemówienia, w którym pani dyrektor podkreślała rolę nauczyciela w kształtowaniu młodego człowieka. Następnie głos zabrali uczniowie, przypominając historię powstania Komisji Edukacji Narodowej. Przekazali wiele ciepłych słów swoim pedagogom i pracownikom obsługi, a podziękowanie wyrazili w formie wierszy, piosenek i tańca. Do życzeń dołączyli się również rodzice. Ważnym punktem uroczystości było przyjęcie pierwszaków do grona społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera. Dzieci po pięknym występie, który zaprezentowały, złożyły uroczyste ślubowanie, a pani dyrektor pasowała ich symbolicznym ołówkiem na uczniów. Otrzymały rówież pamiątkowe dyplomiki i drobne upominki od Samorządu Uczniowskiego . Na koniec pani dyrektor jeszcze raz złożyła życzenia swoim współpracownikom oraz pierwszoklasistom i ich rodzicom. Podziękowała również za przygotowanie akademii pani A. Wójcik, p. D. Urban, p. K. Ciesielce i p. D. Cebuli./K. Ciesielka/ Zdjęcia>>>
Klasa Czwarta na Festiwalu Filmowym
4 października czwartoklasiści z naszej szkoły uczestniczyli w 7 Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KinoJazda, który odywał się w kinie Sokół, w Nowym Sączu. Został przygotowany z myślą o młodych entuzjastach X Muzy. Była to wyjątkowa okazja na spotkanie z dobrym kinem, starannie dobranym i dopasowanym do percepcyjnych możliwości młodych widzów.
W ramach imprezy zaprezentowane zostały atrakcyjne i wartościowe filmy wybrane z uwagi na wysoki poziom artystyczny i edukacyjny charakter.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji KinoJazdy był Pan Kleks i jego magiczna Akademia.
Uczniowie brali udział w warsztatach pt. "Mój pierwszy krok na planie filmowym", wcielali się w role bohaterów Akademii Pana Kleksa, odgrywając sceny na planie filmowym i podpatrywali kulisy pracy ekipy filmowej.
Po seansie filmowym "Podróże Pana Kleksa" uczniowie obejrzeli wystawę fotosów z polskich filmów animowanych i fabularnych dla dzieci i młodzieży z lat 60, 70 i 80 XX wieku oraz projektory, kamery filmowe i aparaty fotograficzne udostępnione przez Muzeum Kinematografii z Łodzi.
Dla naszych wychowanków wyjazd ten był niezwykłą przygodą, pełną fascynujących przeżyć i niezapomnianych wrażeń. /J. Zachwieja/ Zdjęcia>>>
Wybory do SU 29 września w naszej szkole odbyły się wybory do Szkolnej Rady Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczeń naszej szkoły oddal głos na dwóch kandydatów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego oraz dwa głosy na kandydatów na opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Przy okazji wyborów SU odbyły się wybory Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia. Wybory odbyły się zgodnie z regulaminem. Nad poprawnością przebiegu wyborów czuwała komisja wyborcza, która później liczyła glosy. /Natalia Łukaszewicz kl. IIb/
Zdjęcia>>>
Rajd Szlakami Partyzantów W czwartek 28.09.2017 uczniowie szkolnego koła turystycznego SKKT po raz kolejny brali udział w rajdzie „Szlakami Partyzantów” organizowanym przez Pieniński Oddział PTTK w Krościenku. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Kluszkowcach, skąd żółtym szlakiem wyszliśmy na Lubań. Po krótkim odpoczynku podziwialiśmy panoramę z wieży widokowej, a następnie niebieskim szlakiem zeszliśmy do Ochotnicy Dolnej. Przy pomniku ofiar faszyzmu zebrali się organizatorzy rajdu i uczestnicy. Delegacje drużyn złożyły kwiaty pod pomnikiem i na mogiłach poległych, przypomniano i uczczono pamięć uczestników walk partyzanckich z hitlerowskim najeźdźcą na Podhalu oraz pomordowanych mieszkańców Ochotnicy. Odbył się również konkurs piosenki patriotycznej, w którym wzięliśmy udział. Zakończenie rajdu miało miejsce przy wspólnym ognisku. /M. Styrylska/
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się od 2011 roku. W tym roku obchodzimy już 7 edycję. W poprzedniej akcji wzięło udział już ponad 400000 uczestników – m.in. z Polski, Niemiec, USA, Litwy, Kolumbii Szwajcarii. ŚDTM to czas w szkole, kiedy uczniowie w trakcie całego dnia przypominają sobie tabliczkę mnożenia, a momentem kulminacyjnym jest przeprowadzanie egzaminów. Odbywają się one pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Następuje więc zamiana ról – najmłodsze dzieci w szkole stają są egzaminatorami a starsi– egzaminowanymi. W naszej szkole stacjonowała na przerwach Komisja Tabliczki Pitagorasa. Każdy, kto chciał zdać egzamin z tabliczki mnożenia, wyciągał z koszyka los egzaminacyjny, na którym znajdowało się pięć pytań. Poprawna odpowiedź na wszystkie z nich była równoznaczna z otrzymaniem tytułu „Eksperta tabliczki mnożenia” oraz certyfikatu. Oprócz tego na terenie szkoły chodziły Patrole Tabliczki Pitagorasa i przepytywały napotkanych uczniów i pracowników szkoły. W tym dniu każdemu po głowie krążyły różne iloczyny, niczym dobra piosenka. Świetnie się bawiąc, przypomnieliśmy sobie wszystkie wyniki działań tabliczki mnożenia, nawet tych najtrudniejszych struktur algebraicznych;) /D. Smolarska/Zdjęcia>>>
"Ortografia polska" 27 września uczestniczyliśmy w spektaklu pt. "Ortografia polska" zaprezentowanym przez aktorów scen krakowskich, pana Wojciecha Habelę i Jacka Lecznara. Kolejny raz mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie edukacyjne przygotowane z myślą o młodzieży szkolnej. Tym razem uczniowie powtórzyli sobie zasady ortograficzne, za co dziękujemy aktorom. Zdjęcia>>>
DTM
2017
Szanowni Rodzice,
nasza szkoła uczestniczy w akcji VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 29 września 2017 r. pod hasłem:
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Program:
25-28.09.2017. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.
6·?=54
24:?=8
?:7=6
56=7·?
63:7=?
29.09.2017. Egzaminy z tabliczki mnożenia:
* Uczeń wybiera los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia. Na przykład:
* Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT).
Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!
Więcej informacji: www.wmtday.org.
Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!
Koordynatorzy:
|
Dominika Smolarska
Dorota Cebula
|
Regulamin rekrutacji do udziału w szkoleniach organizowanych w ramach projektu „Innowacyjna edukacja kluczem do sukcesu uczniów Gminy Szczawnicy” Szczegóły>>>
Rajd biegowo- rowerowy W ramach Europejskiego Dnia Współpracy dla fanów aktywnego wypoczynku odbyły się zawody biegowo - rowerowe po pienińskich szlakach. Mimo chodnej i deszczowej pogody, na starcie w sobotę licznie wstawiła się młodzież Szkoły Podstawowej nr 2. Zdjęcia>>>
Informacja dla rodziców: Ubezpieczenie w roku szkolnym 2017/2018 (decyzją Rady Rodziców) wynosi 30 zł na pierwsze dziecko w szkole, 15 zł na drugie dziecko. Ubezpieczyciel: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych; Kwota 12 000 zł. Ogólne warunki ubezpieczenia>>>
I
Informujemy, że 12 września o godzinie 16:00 odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami.
I
Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
4 września uczestniczyliśmy w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2017/2018. Po Mszy Św. w Kościele parafialnym p.w. Św. Wojciecha, społeczność szkolna brała udział w apelu, który odbył się w sali gimnastycznej. Zebranych powitali przedstawiciele uczniów, którzy także przypomnieli wydarzenia z września 1939 r.,a zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy. Dyrektor szkoły, pani Anna Szczepaniak, powitała nauczycieli, obsługę, rodziców i uczniów. Serdecznie przywitani zostali uczniowie klasy I, IV i VII, którzy rozpoczynają naukę w nowej, reformowanej szkole. Dzisiaj nastąpiło również otwarcie Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera, która istniała także w naszym budynku przed reformą oświaty w 1999 r., a jej patronem był Jan Wiktor. Wszyscy odebrali życzenia udanego roku szkolnego, owocnej nauki i pracy. Po apelu uczniowie spotkali się z wychowawcami, a delegacja naszych uczniów z pocztem sztandarowym, pod opieką p. Marty Tabasz, udała się wraz z przedstawicielami uczniów LO z Krościenka na miejscowy cmentarz parafialny, aby oddać hołd żołnierzom, którzy walczyli na naszym terenie. Przy pomniku została złożona wiązanka oraz zapalono znicze. Nasze szkoły sprawują opiekę nad mogiłą poległych, pamiętając o ich zasługach dla naszej historii. Zdjęcia>>> I
Informujemy, że inauguracja roku szkolnego 2017/2018 rozpocznie się 4 września o godzinie 8:00 Mszą Św. w Kościele parafialnym p.w. Św. Wojciecha. Następnie odbędzie się apel szkolny i spotkania z wychowawcami. Szczególnie serdecznie zapraszamy uczniów, którzy rozpoczną naukę w nowej, reformowanej Szkole Podstawowej nr 2, która została wyremontowana i nowocześnie wyposażona. Zdjęcia>>>
W dniu rozpoczęcia roku szkolnego uczniowie mają zapewniony dowóz pod opieką nauczyciela. Wyjazd z Jaworek do Kościoła o godz.7:30. Powrót o 10:30.
I
Innowacyjna Edukacja Kluczem do sukcesów Uczniów Gminy Szczawnica
W dniu 21 sierpnia nasza szkoła odebrała sprzęt na realizację projektu: Innowacyjna Edukacja Kluczem do sukcesów Uczniów Gminy Szczawnica. Nowoczesne wyposażenie zostało sprawdzone i jest rozprowadzane po klasach. Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, uczestnicząc w innowacyjnych lekcjach.
|
|
|
|
|
|
|