Strona główna / Archiwum / Grudzień, Styczeń
Grudzień, Styczeń

XXXIV Konkurs Młodych Recytatorów i Gawędziarzy

W dniu 10 grudnia odbyły się miejskie eliminacje do XXXIV Konkursu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia Florka, który rok rocznie odbywa się w Białym Dunajcu.
Do konkursu przystapiło 5 uczniów naszego gimnazjum, w dwóch kategoriach - recytacji i gawędy.
Laureaci:
kategoria recytacja -
I miejsce Aldona Przychodzka (klasa III d), Mateusz Walkosz(klasa I a);
II miejsce - Izabela Bryja (klasa II b), Monika Majerczak (klasa II b)
kategoria gawęda -
I miejsce - Anna Salamon (klasa II a)
Do Białego Dunajca zakwalifikowały się: Aldona Przychodzka, Mateusz Walkosz, Anna Salamon.

Powiatowy Konkurs Wiedzy o AIDS

W dniu 15 grudnia w Lipnicy Wielkiej odbył się finał „Powiatowego Konkursu Wiedzy o AIDS”. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Agnieszka Sergiel z kl.IIId i Krzysztof Misztal z kl. IIc. Uczniowie Ci zostali wyłonieni drogą eliminacji szkolnych. W etapie powiatowym konkurowali z 30 osobami. Szczególne gratulacje należą się Agnieszce Sergiel, która zdobyła wyróżnienie! Kierownik Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Nowym Targu zaznaczyła, że poziom wiedzy uczestników konkursu był bardzo wysoki a pytania trudne. Dotyczyły one m.in. budowy wirusa HIV, dróg zakażenia AIDS, przebiegu infekcji wirusowej czy kampanii społecznych na temat HIV i AIDS.

Spotkanie z podróżnikiem - Maroko

Dnia 10 grudnia 2009r. odbyło się kolejne spotkanie z podróżnikiem, tym razem z p. Grzegorzem Chachurą na temat Maroka – arabskiego kraju położonego w północno- zachodniej Afryce.
Wędrówkę swą rozpoczął od miasta Marrakesz, tętniącego życiem dopiero w godzinach wieczornych i nocnych ze względu na panujące w tym kraju wysokie temperatury powietrza (dochodzące do 450 C). Na ulicach miasta można spotkać tzw. wozy pomarańczowe, z których sprzedawcy oferują wyciskany sok ze świeżych pomarańczy. Nikogo nie dziwi widok kotów znajdujących się niemal wszędzie. Docieramy na plac targowy, gdzie każdy turysta, zanim coś kupi, musi zapytać handlującego o zdrowie wszystkich członków rodziny. Wtedy sprzedawca częstuje herbatą miętową, którą nalewa z dużej wysokości, aby szybciej wystygła. Warto targować się o cenę wybranego towaru, gdyż można uzyskać nawet o połowę tańszy wyrób. Koniecznie należy popróbować potraw z rodzimej kuchni np. ślimaków, czy mocno przyprawionego mięsa z warzywami i oliwkami.
Następnie jedziemy do Casablanki i historycznego miasta Fez. Po drodze mijamy gaje z argani – endemicznymi drzewami, z których pestek owoców wytłaczany jest olej. Ze względu na bardzo kruche gałęzie zbiór owoców jest prawie niemożliwy. Rolnikom pomagają kozy, które zjadają owoce i wypluwają pestki.
Na koniec odwiedzamy garbarnie w Fezie, w których farbuje się kozie skóry służące do wyrobu różnych przedmiotów z produkcji jakich słynie Maroko.
Ostatnim punktem spotkania była prezentacja ciekawych pamiątek przywiezionych z tego kraju. Należały do nich: slipersy- czyli buciki wykonane z cielęcej skóry z wielbłądzią podeszwą, amonity- skamieniałości zwierząt żyjących w erze mezozoicznej, jajko kobaltowe - wyrzucone przez wulkan niegdyś czynny na terenie gór Atlas.
Dodatkową atrakcją spotkania było zaprezentowanie sposobu wiązania turbana na głowie jednego z uczniów.
Spotkanie z podróżnikiem cieszyło się dużym zainteresowaniem i nagrodzone zostało gromkimi brawami.

Szach mat!!!

Po raz pierwszy reprezentacja naszego gimnazjum wzięła udział w zawodach powiatowych w szachach. Organizatorem turnieju, który odbył się 6 stycznia 2010 roku, było powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. W punktacji drużynowej zajęliśmy III miejsce, indywidualnie najlepiej zaprezentował się Wojciech Zachwieja, zdobywając brązowy medal, tym samym uzyskał prawo reprezentowania powiatu nowotarskiego w finałach wojewódzkich, które zostaną rozegrane w lutym w Tarnowie. Karol Poręba zajął 7 miejsce, Marcin Wiercioch był 8, a Michał Ciesielka 10. Niestety w turnieju zabrakło uczennic naszej szkoły, mamy nadzieję, że po sukcesach chłopców także dziewczęta zaczną grać w szachy.
XXVI Otwarte Mistrzostwa Podhala w Szachach zostaną rozegrane w dniach 18.01 – 24.01 2010 w Rabce-Zdroju .

Gimnazjum też "grało"!

W dniu 10 stycznia 2010 r. nasi uczniowie, mimo mrozu i zimowej aury, włączyli się do pracy podczas XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W całym mieście można było zobaczyć wolontariuszy z charakterystycznymi identyfikatorami i usłyszeć charakterystyczny odgłos wrzucanych pieniążków do puszek. A, jak mówią sami wolontariusze, hojność szczawniczan i gości odpoczywających w zdroju była ogromna. Każdy, kto wrzucił chociażby przysłowiowy grosz, otrzymał serduszko, które od lat jest logo akcji.
Wolontariusze naszego gimnazjum to:
Iza Węglarz
Ilona Słowik