Strona główna / Archiwum / Październik
Obchody Dnia KEN

12 października w Publicznym Gimnazjum w Szczawnicy odbyły się obchody Dnia KEN. W uroczystościach uczestniczyli nauczyciele wszystkich szczawnickich szkół, nauczyciele emerytowani oraz pracownicy przedszkola. Z tej okazji, burmistrz miasta Roman Trojnarski złożył wszystkim pracownikom oświaty życzenia oraz podziękowania za trud pracy
z młodzieżą, podkreślając jej doniosłą rolę. Uhonorowaniem pracy i podziękowaniem za nią były nagrody dla dyrektorów, przyznane przez burmistrza miasta i nagrody dla nauczycieli, które otrzymali oni z rąk swoich dyrektorów. W czasie spotkania gratulacje za Nagrodę Małopolskiego Kuratora Oświaty odebrała p. E. Zachwieja kierująca Zespołem Pieśni i Tańca
„Juhasy”, który w czasie uroczystości wystąpił z programem artystycznym. Gratulacje złożono także p. H. Mastalskiej, emerytowanej nauczycielce, która została nagrodzona Medalem KEN. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

Ślubowanie klas I

13 października uczestniczyliśmy w uroczystym Ślubowaniu klas I. Tego dnia gimnazjaliści stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. Przewodniczący wszystkich klas pierwszych, w obecności rodziców, nauczycieli i wychowawców, przysięgali godnie reprezentować szkołę, dbać o jej wizerunek oraz pracować na miarę swoich możliwości. Zebrani wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez uczniów klas pierwszych oraz obejrzeli występ Zespołu Pieśni i Tańca„ Juhasy”. Nie zabrakło życzeń dla nauczycieli z okazji święta- Dnia KEN.

Wycieczka do Lwowa

W dniach 17- 19 października 42- osobowa grupa uczniów z klasy III e, II e i II c uczestniczyła w trzydniowej wycieczce do Lwowa. Nad bezpieczeństwem wychowanków czuwali opiekunowie p. R. Zachwieja, p. K. Ciesielka, p. A. Drobot, p. A. Gębala, p. E. Piecyki organizator wycieczki p. D. Smolarska, wychowawca klasy III e. Program wyjazdu był bardzo ciekawy. Pierwszego dnia, uczestnicy wycieczki zwiedzali Bolestraszyce, gdzie znajduje się bogaty w różne gatunki roślin ogród dendrologiczny oraz starówkę Przemyśla. Kolejne dni wyjazdu były poświęcone zwiedzaniu pięknego i zabytkowego Lwowa. Uczniowie obejrzeli m.in.: Kopiec Unii Lubelskiej, Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich, Sobór Św. Jura, katedrę ormiańską, łacińską, prawosławną, Uniwersytet Lwowski, Teatr Wielki. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni
i pełni wrażeń.

Festiwal Papieski

16 października w Białym Dunajcu odbyła się XII Festiwal Papieski. Łączy on konkursy: literacki, plastyczny oraz recytatorski, poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II. Festiwal upowszechnia twórczość Karola Wojtyły, popularyzuje utwory literackie, teatralne, plastyczne poświęcone polskiemu Papieżowi. Konkurs miał charakter ogólnopolski. Do finału zakwalifikowało się 3 uczniów Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy. W konkursie literackim I miejsce zdobyła Monika Ratułowska za scenkę dramatyczną pt. „ Pan Cię woła”. II miejsce zdobył Jakub Ratułowski za album „ Najlepszy Ojciec Świata” i Marzena Budz za album „ Wspomnienia o Polskim Papieżu”. W kategorii plastycznej II miejsce ( haft) Monika Ratułowska, ( malarstwo na szkle) Jakub Ratułowski. Za recytację własnych wierszy I miejsce przyznano Monice Ratułowskiej za wiersz pt. „ Wspomnionie”
Sumio na scytwaw wiatry
Loblatują całe Tatry
Niesą wsyćką te nowiny
Papieża dziś wspomnieć kcą Pioniny.
Kochoł góry, wody, zdroje zdrowio tryskające
I góroli scownickiw i kwiotki na łące.
Dziś Pionińskie zyciodajne scawy
Smero swo wielbią go urocysto
Bo łon kraj nas podniósł do sławy
Pozo gronico pomiontoł ło kraju łojcysto.
Hołdy Mu składo Pionińsko kraina
Skały, polony, scyty i lasy
Z dumo wspomino Polskiego Syna
Ziomia sczwnicko przepjykna
I choć Go kryje już grób głomboki
To w nasyw sercaw pozostanie na wieki.

Wycieczka do Słowackiego Raju

Dnia 05.10.2005 r. uczestniczyliśmy w wycieczce do Słowackiego Raju. Podziwiając piękne widoki, przeszliśmy jednym z najatrakcyjniejszych szlaków turystycznych, Przełomem Hornadu.

Atrakcję stanowiły liczne drabinki, mostki i stopnie z metalowymi prętami, które pokonaliśmy. Naszymi opiekunami byli: pani Danuta Owsianka, pani Dorota Cebula, pan Jacek Żebracki. Wszyscy wróciliśmy niezmiernie zadowoleni i pełni wrażeń.

Wybory do Samorządu Szkolnego

Po miesięcznej kampanii wyborczej, w październiku rozpoczął działalność nowy Samorząd szkolny, którego skład przedstawia się następująco:

Przewodnicząca: Magdalena Biel
Zastępca: Piotr Sypek
Członkowie zarządu: Sylwia Wójcik, Marek Stopka, Magdalena Strzelec, Grzegorz Gondek
Rzecznik praw ucznia: Marcin Matusik

Wyłoniono również cztery komisje: artystyczną, rozrywkową, porządkową i sportową.

Najważniejszym zadaniem Samorządu w bieżącym roku szkolnym będzie aktywna praca nad przygotowaniami do nadania szkole im. ks. prof. Józefa Tischnera.