Regulamin przyjęć do oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej
w Szkole Podstawowej nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy


Podstawy prawne

Zasady przyjęć do poszczególnych oddziałów zostały przygotowane w oparciu o zapisy:


Informacje ogólne:

Kandydaci zamieszkali w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera, którzy ubiegają się o przyjęcie do oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej - przyjmowani są
z urzędu na podstawie zgłoszenia. Skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem tzn. dziecko ma zapewnione miejsce w poszczególnym oddziale w szkole obwodowej, ale rodzice mogą starać się o przyjęcie dziecka do innej szkoły. Kandydaci, dla których wybrana szkoła nie jest szkołą obwodową, biorą udział w postępowaniu rekrutacyjnym.



§1

Przyjmowanie kandydatów zamieszkałych w obwodzie szkoły


  1. Do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej przyjmowani są kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły na podstawie wypełnionego przez rodziców/prawnych opiekunów druku zgłoszenia dziecka zamieszkałego w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy. (Załącznik nr 1 lub Załącznik nr 4 do Zasad rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 w Szkole Podstawowej nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy).



2. Listę kandydatów zakwalifikowanych podaje się do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w budynku szkoły do dnia 04.05.2020 r. do godz. 15.00.







§2

Przyjmowanie kandydatów spoza obwodu szkoły


Kandydaci, dla których wybrana szkoła nie jest szkołą obwodową, biorą udział w postępowaniu rekrutacyjnym:

  1. rodzice/prawni opiekunowie pobierają wniosek/zgłoszenie w szkole, po wypełnieniu i podpisaniu przez oboje rodziców/prawnych opiekunów składają w sekretariacie szkoły (Załącznik nr 2 lub Załącznik nr 3 do Zasad rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 w Szkole Podstawowej nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy).

Informacje zawarte we wniosku/zgłoszeniu zostaną wykorzystane wyłącznie na potrzeby rekrutacji.

Podpisy złożone na wniosku/zgłoszeniu są potwierdzeniem zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.

Za sprawdzenie i potwierdzenie zgodności informacji zawartych we wniosku/zgłoszeniu oraz wydanie rodzicom potwierdzenia przyjęcia wniosku/zgłoszenia odpowiedzialny jest dyrektor szkoły obwodowej.


§3

Dokumentacja niezbędna w procesie rekrutacji

§4

Przebieg postępowania kwalifikacyjnego

  1. Wniosek rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.

2. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.

3. Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć oraz podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.

4. Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne potwierdzenie woli zapisu w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany.



Komisja rekrutacyjna:


Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów, którzy nie zostali przyjęci mogą:


§5

Zasady przyjęć kandydatów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność


1. Kandydaci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność mogą ubiegać się o przyjęcie do oddziałów ogólnodostępnych. Wypełniony
i podpisany wniosek rodzice składają w szkole pierwszego wyboru. Do wniosku dołączają kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego – wydanego na pierwszy etap edukacyjny.


2. Postępowanie rekrutacyjne kandydatów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego do oddziałów ogólnodostępnych prowadzi komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.


3. Decyzję o przyjęciu kandydata z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanego ze względu na niepełnosprawność podejmuje dyrektor szkoły.




§6

Rekrutacja uzupełniająca

1. Jeżeli szkoła, po przeprowadzeniu procesu rekrutacyjnego, będzie dysponowała wolnymi miejscami, dla dzieci spoza obwodu szkoły i gminy zgłoszonych po ustalonym terminie zostanie przeprowadzone postępowanie rekrutacyjne uzupełniające.

2. Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym uzupełniającym:


§7

Tryb odwoławczy

1. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych
i kandydatów nieprzyjętych, rodzic/opiekun prawny kandydata może wystąpić do Komisji Rekrutacyjnej z prośbą o udostępnienie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do szkoły.

2. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia.

3.Rodzic/opiekun prawny kandydata może wnieść do Dyrektora Szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia Komisji Rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.

4. Dyrektor Szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia Komisji Rekrutacyjnej
w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie Dyrektora Szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.



§ 8

Postanowienia końcowe

1. Rekrutacji uzupełniającej nie podlegają kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły.

2. Zarządzenie podlega podaniu do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie na tablicach ogłoszeń w Urzędzie Miasta i Gminy Szczawnica, a także w przedszkolu i szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto i Gminę Szczawnica.

3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania tj. 22 stycznia 2020r.