Wczorajszy dzień był dla nas pełen emocji i wzruszeń. Wielkim zaszczytem było dla naszej szkoły zorganizowanie uroczystej Gali podsumowującej miejskie obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Po wielu próbach, przygotowaniach i ogromnej pracy włożonej przez naszych uczniów i nauczycieli nadszedł dzień, w którym mogliśmy pokazać szerszej publiczności efekt trudu wielu osób.
Gdy zobaczyliśmy wypełnioną po brzegi salę w Dworku Gościnnym ogarnęła nas trema, ale równocześnie poczuliśmy ogromną radość, z tego, że to właśnie Szkoła Podstawowa nr 2 jest organizatorem tak ważnego wydarzenia. Chcieliśmy, by podsumowanie tego wyjątkowego roku odbyło się 13 grudnia- był to hołd złożony represjonowanym w stanie wojennym.
Uroczystość rozpoczęli tradycyjnym polonezem podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oddział Szczawnica. Swoim występem wzruszyli publiczność.
Następnie powitał gości Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica pan Grzegorz Niezgoda oraz przypomniał okoliczności powstania i skład Komitetu Miejskich Obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.
Pani Barbara Węglarz – dyrektor Pienińskiego Muzeum w Szlachtowej przybliżyła historię szczawniczan walczących o Niepodległą.
Kolejny punkt uroczystości to występ pani Ewy Walkowskiej, która zaśpiewała piosenkę „Żeby Polska była Polską” , był to prolog do przedstawienia przygotowanego przez młodzież szczawnickiej dwójki. Program został opracowany na podstawie występu z maja 2017 roku, kiedy to nasi uczniowie przedstawili go wtedy w języku angielskim, w mieście partnerskim Olivetto Citra we Włoszech.
Na prośbę dzieci, uczennica odgrywająca rolę Polski rozpoczęła opowieść o swojej historii od legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Ukazała potęgę Polski Piastów i Jagiellonów, późniejsze rozbiory, powstanie Legionów Polskich we Włoszech i drogę, jaką musieliśmy pokonać do Niepodległości.
Niestety historia naszego kraju nie jest łatwa, bo ta wolność została nam odebrana w czasie II wojny światowej. Po wygranej z Niemcami nie dane nam było od razu stać się suwerennym krajem.
W przedstawieniu ukazaliśmy tragizm stanu wojennego i nadzieję, którą nam przywrócił Jan Paweł II. W spektaklu pojawiła się też alegoria Europy, zapraszającej nas do swej wspólnoty.
Na koniec Polska skierowała do dzieci i młodzieży przesłanie: „ Macie dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętajcie o tym, ze przodkom winniśmy pamięć , a Ojczyźnie miłość”
Piosenkę finałową „ Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” wraz z uczniami zaśpiewała pani Ewa Walkowska. Jej refren wkomponował się w przesłanie skierowane przez tytułową Polskę.
Po występie wszyscy artyści otrzymali owacje na stojąco, co było dla nich najwspanialszą nagrodą.
W drugiej części Gali pokazaliśmy prezentację przedstawiającą działania szkół, przedszkoli i innych miejskich instytucji zaangażowanych w uświetnienie roku jubileuszowego.
Pod koniec spotkania pan Burmistrz Grzegorz Niezgoda wraz z Sekretarzem Miasta panem Tomaszem Ciesielką oraz dyrektorami szkół wręczyli nagrody uczniom, którzy zdobyli najwyższe miejsca w konkursach związanych z 100. rocznicą Niepodległości.
Głos zabrała także przedstawicielka Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Targu pani Maria Głuszak, która gratulując Szkole Podstawowej nr 2 zorganizowania tak doniosłej uroczystości, podkreśliła wagę patriotyzmu wśród młodego pokolenia.
Ostatnim punktem Gali był koncert laureatów.
Dziękujemy uczniom naszej szkoły, którzy pięknie odtworzyli swoje role i wzruszająco zaśpiewali piosenki oraz ich rodzicom, wspierających nas całym sercem .
Uroczystość przygotowali:
Scenariusz i reżyseria całości uroczystości p. Katarzyna Ciesielka
Oprawa muzyczna p. Danuta Urban
Operator techniczny- ks. Grzegorz Gil
Scenografia i kostiumy – nauczyciele na czele z p. Jadwigą Zachwieją
Przygotowanie prezentacji działań instytucji : p. Jolanta Kaliszczak i ks. Grzegorz Gil
Konferansjerzy: p. Małgorzata Oleś – Gagatek i p. Jacek Pietrzak
W organizację Gali włączyło się, nie szczędząc trudu i czasu, całe Grono Pedagogiczne koordynowane przez p. Małgorzatę Gabryś .
Podziękowania kierujemy do :
Rady Miejskiej na czele z Przewodniczącym panem Kazimierzem Zachwieją
Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica pana Grzegorza Niezgody
Koordynatora roku jubileuszowego pana Tomasza Ciesielki
Parafii pw. św. Wojciecha w Szczawnicy
Ks. Waldemara Sosnowskiego za ufundowanie pamiątkowych magnesów
Dyrektor Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya pani Barbary Węglarz
Dyrektorów placówek oświatowych i innych instytucji w Szczawnicy
Pani Janiny Zachwiei oraz nauczycieli i podopiecznych PSONI o. Szczawnica
Pani Ewy Wakowskiej i jej „Muzycznego przystanku”
Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy
Właścicieli i pracowników Dworku Gościnnego w Szczawnicy
Fot. Jacek Zachwieja