Z wizytą w Tischnerówce

Pomagamy potrzebującym
21 września 2024
Dzień Edukacji Narodowej
20 października 2024
Pokaż wszystkie

Z wizytą w Tischnerówce

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób i drzewo
Wycieczka do Łopusznej
3 października klasy IV, V i VI wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyły w wycieczce integracyjnej. Jej celem była Łopuszna- rodzinna miejscowość Patrona naszej szkoły ks.prof.Józefa Tischnera. Każda z klas odwiedziła „Tischnerówkę”- Dom Pamięci księdza profesora, gdzie uczniowie mogli lepiej poznać zarówno Jego życiorys, intelektualny dorobek oraz pamiątki z Nim związane.
Następnie obejrzeli film z udziałem naszego Patrona, w którym w bardzo przystępny, a nawet humorystyczny sposób przedstawił swoje refleksje na tematy dotyczące otaczającej nas rzeczywistości, człowieczeństwa, szkoły i życia.
Na cmentarzu w Łopusznej uczestnicy wycieczki złożyli wiązankę i zapalili znicze, oddając hołd ks.profesorowi.
To był bardzo wartościowy wyjazd, dzięki któremu każdy mógł w osobisty sposób przeżyć spotkanie z Patronem szkoły.
W Łopusznej u księdza profesora Tischnera
W dniach 20- 22 września w Łopusznej odbyła się ogólnopolska konferencja pt.”Szansa i nadzieja współczesnej polskiej szkoły. Spotkanie z filozofią księdza Tischnera”, podczas której spotkali się dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy i sympatycy szkół, którym patronuje ks.prof. Józef Tischner.
W spotkaniach zorganizowanych przez Stowarzysze „Drogami Tischnera „, wzięli również udział nauczyciele naszej placówki na czele z panią dyrektor Anną Szczepaniak.
Przedstawicieli ponad 30 szkół powital młodszy brat księdza profesora pan Kazimierz Tischner. Uczestnicy podzielili się spostrzeżeniami na temat funkcjonowania współczesnej polskiej oświaty. Wśród gości i prelegentów była min.: pani dr Gabriela Olszowska- Malopolska Kurator Oświaty, pan prof. Tadeusz Gadacz oraz wiele innych znakomitości i autorytetów z Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskiego Kuratorium Oświaty, wykładowcy szkół wyższych zajmujący się problemami szkolnymi oraz osoby związane z postacią ks. Tischnera.
W czasie konferencji uczestnicy mieli także możliwość spotkania z żywą kulturą podhalańską, dzięki min.: pani dr Stanisławie Trebuni- Staszel.
Ostatnim punktem była projekcja filmu „Jegomość Tischner i jego filozofia”, a po niej spotkanie z reżyserem i scenarzystą panem Arturem Więckiem „Baronem”, który opowiedział o kulisach jego powstawania , przyjaciołach ks. Profesora, którzy byli zaangażowani w realizację tego przedsięwzięcia.
Trzydniowa konferencja przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze „Rodziny Szkół Tischnerowskich” i na pewno poszerzyła wiedzę słuchaczy na temat polskiej szkoły, dała nadzieję na jeszcze lepsze jej funkcjonowanie.
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób