Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Festiwal Piosenki Obcojęzycznej
5 marca 2019
Udany tydzień naszych uczniów !
13 marca 2019
Pokaż wszystkie

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

3 marca 2019 miała miejsce VII już edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Bieg odbył się w 360 polskich miastach.W tym roku, jak w każdej edycji, będzie można pobiec trasą obligatoryjną dla wszystkich miast – 1963 m. Symboliczny dystans to rok śmierci ostatniego Niezłomnego, który poległ w walce czynnej – Józefa Franczaka pseud. Lalek, Laluś.
Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
W tym roku, po raz drugi, jego organizatorem w Szczawnicy było Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Kacper Hamerski, Jakub Szczepaniak oraz nauczyciel pan Jacek Pietrzak.