Warsztaty czytelnicze w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Erasmus + Malta
21 lutego 2019
Dyskotekowo i karnawałowo
22 lutego 2019
Pokaż wszystkie

Warsztaty czytelnicze w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Pierwsze tego roku, spotkanie z cyklu „Czytam sobie w bibliotece”, odbyło się 19 lutego w Oddziale dla dzieci i młodzieży MBP . Wzięli w nim udział pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2, ze Szczawnicy, którzy na spotkanie przybyli wraz ze swoim wychowawcą, Panią Dominiką Smolarską oraz Panią Agnieszką Pałką.
Zajęcia, które odbyły się we wtorkowe przedpołudnie zostały przeprowadzone w oparciu o książkę Ewy Nowak „ Szarka”
Na początku zajęć uczniowie wybrali się w wyobraźni do lasu. Odtwarzali dźwięki, które kojarzyły im się z tym miejscem, a były wśród nich odgłosy leśnych zwierząt, szum wiatru, szelest liści i łamanych gałęzi.
Następnie tropiliśmy i rozpoznawaliśmy ślady leśnych mieszkańców. Zabawa polegała na tym, że uczestnicy zostali podzielni na 5 grup. Wylosowali jakie zwierzęta mają tropić po śladach. Były one ukryte z zakamarkach całej biblioteki. Szybko i sprawnie odszukali ukryte zwierzęta. Jednym z tropionym zwierząt był wilk i to wokół niego skupione były zajęcia.
Wspólnie z dziećmi opowiedzieliśmy sobie ciekawostki, co wiemy o wilkach. Gdzie jak żyją, czym się żywią i dlaczego są pod ochroną.
Dzieciom to zwierzę kojarzy się głównie z bajkami z wczesnego dzieciństwa np. O Czerwonym Kapturku, O wilku i 7 koźlątkach oraz z bajką Trzy świnki, w których jest on przedstawiany jako złe zwierzę, którego trzeba się bać i wystrzegać.
Jak się okazało wilki nie są takie złe, jak się wydaje. Przekonały się o tym dzieciaki, poznając historie małej wilczycy Szarki. Tytułowa Szarka trafiła pod opiekę kilkuletniej Gabrysi. Spędzająca ferie zimowe u dziadków na wsi dziewczynka podobnie jak dorośli nie podejrzewała prawdziwego pochodzenia zwierzęcia, myśląc, że to mały piesek. I tak było aż do momentu, kiedy w pewną zimową noc o wilczka upomniała się jego leśna rodzina….
Dzieci z uwaga wsłuchiwały się w opowieść. Bez problemu poradziły sobie z ćwiczeniami do przeczytanego tekstu które pokazywały czy uczniowie rozumieją przeczytany tekst, czy potrafią logicznie myśleć oraz jak przyswajają nowe słownictwo.
Przedostatnim punktem warsztatów programowych było wykonanie ze skarpety przydatną do zabawy w teatrzyk, pacynkę wilka. Pierwszoklasiści z wielka przyjemnością zamienili skarpety w bardzo kolorową watahę wilków.
Na zakończenie warsztatów, każdy z uczniów otrzymał dyplom i ,,Teczkę Czytam sobie w bibliotece”. W której znajdowały się kolorowanki, naklejki i zakładki do książek.
Mamy nadzieję ze spotkanie w naszej bibliotece z Szarką było dla dzieci przygodą, po której same z przyjemnością sięgną po dalszą lekturę.