IV Rajd Turystyczno – Historyczny na Przysłop „Śladami Partyzantów”

Nabór 2019/2020
25 lutego 2019
Kim będę w przyszłości?
25 lutego 2019
Pokaż wszystkie

IV Rajd Turystyczno – Historyczny na Przysłop „Śladami Partyzantów”

W piątek rano pogoda chciała wystraszyć uczniów zgłoszonych do IV edycji rajdu „ Śladami Partyzantów”. Rzęsisty deszcz, zlodzone szlaki i silny wiatr nie złamały jednak zapalonych piechurów z wielu szkół. W tegorocznym rajdzie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jazowsku, Zespołu Szkół w Łącku, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ochotnicy Dolnej, Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Górnej, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tylmanowej, Szkoły Podstawowej w Szlachtowej, Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n/D i naturalnie grupa SKKT ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod przewodnictwem p. Magdaleny Styrylskiej i p. Dominiki Smolarskiej. W sumie około 150 uczestników. Start rajdu był na Placu Dietla, gdzie po wojskowej odprawie zespoły, z kilkominutowymi odstępami, wyruszyły na trasę. Na szlaku uczestnicy musieli przejść pięć punktów zadaniowych i wykazać się wiedzą historyczną oraz sprawnością fizyczną. Rekonstruktorzy z dwóch grup „Błyskawica” i „Żandarmeria”, przygotowali istnie partyzanckie zadania. Zmęczeni, trochę zmarznięci, ale w dobrych nastrojach wszyscy dotarliśmy na Przysłop. Tam uczestniczyliśmy w apelu pamięci, modlitwie za poległych i oczywiście odśpiewaliśmy hymn. Oficjalna część zakończyła się podziękowaniami i ogłoszeniem zwycięzców partyzanckich potyczek. Uczniowie z naszej szkoły zajęli I miejsce. 🙂 Wykazali się fenomenalną znajomością życiorysów lokalnych partyzantów i faktów historycznych z II wojny światowej, a także okazali się świetnymi zwiadowcami oraz dobrze zdyscyplinowaną i zorganizowaną drużyną.
W Czardzie na młodzież czekały ciepłe napoje i oczywiście posiłek regeneracyjny. Organizatorzy – p. Anna Szczepaniak z SP2 Szczawnica, p. Robert Dębski z „Żeromskiego” w Krościenku, p. Marek Misztal z PTTK Szczawnica oraz Patroni Rajdu, ze Starostwa Powiatowego w Nowym Targu – Wicestarosta p. Bogusław Waksmundzki, z Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica – Wiceburmistrz p. Grzegorz Czaja, wręczyli wszystkim uczestnikom i opiekunom dyplomy, historyczne książki oraz pamiątkowe znaczki uczestnictwa w rajdzie.