Jesienne wycieczki

15 października 2021

Jesienne wycieczki

Klasa 0

27.09.2021 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Rezerwatu Biała Woda w Jaworkach, aby osobiście przywitać Panią Jesień. Dzieci bardzo wnikliwie obserwowały zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie, zebrały dary do kącika przyrodniczego, zjadły pyszną kiełbaskę i świetnie się bawiły.

Klasa I

Uczniowie klasy pierwszej poznawali walory turystyczno – krajoznawcze własnego regionu. Dzieci obserwowały przyrodę ożywioną i nieożywioną oraz zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią w Rezerwacie Przyrody Biała Woda. Piękna jesienna pogoda sprzyjała wspólnej zabawie i integracji klasy.

„Idę w góry cieszyć się życiem” –Wycieczka klasy II na Bereśnik

We wtorek 19. października klasa 2 wybrała się na wycieczkę górską na Bereśnik.

Uczniowie wraz z wychowawczynią i opiekunami wyruszyli spod szkoły, gdzie każdy z nich otrzymał mapę terenu oraz instrukcję, w jaki sposób się nią posługiwać.

Idąc, dzieci lokalizowały na swoich mapkach kolejne punkty  zaplanowanej trasy: Park Dolny, kościół, apteka, Park Górny, dawne Sanatorium „Hutnik”, sanatorium „Dzwonkówka”, schronisko „Pod Bereśnikiem”.

Co pewien czas grupa zatrzymywała się, aby obserwować poszczególne elementy leśnego ekosystemu, rozwiązywać zagadki przyrodnicze i gromadzić „leśne skarby”. Dzieci uczyły się rozróżniać wybrane gatunki drzew iglastych i liściastych , poznawały warstwową budowę lasu  oraz niektórych jego mieszkańców, dyskutowały na temat właściwego zachowania się w lesie oraz o tym, jak dbać o przyrodę.

Cudowna jesienna aura sprzyjała prowadzeniu obserwacji i odkrywała przed uczestnikami wycieczki co raz to piękniejsze obrazy. Skąpane w słońcu, mieniące się jesiennymi barwami Pieniny na tle wyłaniających Tatr zachwyciły wszystkich.

Piękne okoliczności przyrody sprawiły, że wędrowcy prawie nie czując zmęczenia dotarli do celu, gdzie czekał już na nich pyszny poczęstunek. Po regenerującym posiłku i chwili wspólnej zabawy obok schroniska „Pod Bereśnikiem” grupa ruszyła w drogę powrotną .

Uśmiechnięci i zadowoleni drugoklasiści , dumni ze zdobycia przez siebie kolejnego szczytu i pokonania swoich słabości, wrócili na miejsce zbiórki. Opowiadając wrażenia z wycieczki, planowali już kolejną górską eskapadę.

Klasa III

Działając w myśl zasady:,, Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem” klasa III uczestniczyła w warsztatach chemicznych oraz zajęciach w GOjump’ie w Krakowie.