Kolędowanie bez barier

Dzień Babci i Dziadka
26 stycznia 2020
Stawiamy na bezpieczne ferie
26 stycznia 2020
Pokaż wszystkie

Kolędowanie bez barier

W dniu 24 stycznia uczniowie zerówki gościli swoich rówieśników z Ośrodka Rehabilitacyjno –Edukacyjno -Wychowawczego w Ochotnicy Dolnej.
Celem spotkania było przełamywanie lęków przed kontaktami dzieci zdrowych z dziećmi posiadającymi deficyty rozwojowe, akceptacja dziecka niepełnosprawnego przez pełnosprawnych rówieśników, kształtowanie w dzieciach postawy otwartości, wrażliwości i życzliwości wobec osób chorych i niepełnosprawnych. Innymi słowy pokazanie dzieciom, że ludzie różnią się od siebie, nie wszyscy są w pełni sprawni, co nie oznacza, że są gorsi od pełnosprawnych.
Dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 2 ze zniecierpliwieniem oczekiwały swoich gości. Jedne zaciekawione wypytywały, jacy są ich rówieśnicy, inne podekscytowane zerkały przez okno lub przygotowywały rysunki dla swoich niepełnosprawnych kolegów, pozostałe chętnie pomagały wychowawczyni przygotować mały poczęstunek. Szczawnickie dzieci bardzo ciepło przyjęły swoich kolegów z ośrodka w Ochotnicy i po krótkim powitaniu przez panią dyrektor oraz wzajemnym zapoznaniu natychmiast zaprosiły do wspólnej zabawy. Dzieci natychmiast znalazły nic porozumienia i bawiły się zupełnie nie zważając na jakiekolwiek ułomności.
Wychowankowie OREW w Ochotnicy również czuli się bardzo swobodnie w nowej grupie i z radością uczestniczyli w zabawach integracyjnych prowadzonych przez p. M. Tabasz.
Dzisiejsze spotkanie pokazuje, że uczenie społeczeństwa tolerancji i oswajanie z odmiennością powinno się zaczynać już od najmłodszych lat, aby w przyszłości zaowocowało wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka i chęcią pomagania mu.

 

GALERIA