„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…”

II Międzygminny Konkurs Poezji Patriotycznej „Bądź dumny! Jesteś Polakiem!”
7 listopada 2019
Hymn dla Rzeczpospolitej
11 listopada 2019
Pokaż wszystkie

„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…”

W piątek 8. listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje.
Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klasy szóstej pod kierunkiem pani Dominiki Smolarskiej. Występy uczniów wprowadziły zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Młodzież przez inscenizację muzyczno-taneczną zobrazowała sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego. Polacy w czasie 123 lat niewoli, stale wychodzili z inicjatywą walki za ojczyznę. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były pieśni patriotyczne wykonane przez zespół muzyczny pod opieką pani Ewy Walkowskiej i uczniów klasy pierwszej. Zasłużone brawa od publiczności zebrali również najmłodsi wykonawcy z zerówki, którzy zaśpiewali hymn I Brygady z akompaniamentem pani Danuty Urban. Interpretacje muzyczne pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uwagę przyciągała piękna dekoracja przygotowana pod okiem pani Jadwigi Zachwiei.
Młodzież szkolna w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.

Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości.

Dominika Smolarska