Szkolne obchody Dnia Zespołu Downa

Międzynarodowy Dzień Pisarzy
5 marca 2021
Konkurs „NAJPIĘKNIEJSZA PISANKA WIELKANOCNA”
24 marca 2021
Pokaż wszystkie

Szkolne obchody Dnia Zespołu Downa

 

Może być zdjęciem przedstawiającym obuwie i w budynku

ZESPÓŁ KOLOROWYCH SKARPETEK CZYLI SZKOLNE OBCHODY DNIA ZESPOŁU DOWNA

Światowy Dzień Zespołu Downa zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Zespół Downa to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna.
Nieprzypadkowo Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.
Na znak integracji z osobami z zespołem Downa, 21 marca zakładamy dwie kolorowe skarpetki nie do pary. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Symbolizują one niedopasowanie genotypowe, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Głównym celem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej życia i funkcjonowania osób z zespołem Downa, propagowanie praw osób z tą wadą oraz integracja z Nimi.
Nasi uczniowie również włączyli się w obchody tego święta.

Dzieci z oddziału przedszkolnego SP2 w Szczawnicy przyłączyły się do świętowania Światowego Dnia Zespołu Downa. Pomimo, iż w tym roku wypadł on w niedzielę, dzieciaki zdalnie podjęły wyzwanie. Efektem tego są zdjęcia stópek ich oraz najbliższych w kolorowych, kwiecistych, często nie do pary skarpetkach. W ten sposób solidaryzujemy się z osobami dotkniętymi Zespołem Downa, które w tym trudnym czasie szczególnie potrzebują naszego wsparcia.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i stoi