Z wizytą u Gutenberga

Narodowe Czytanie
9 września 2024
Rajd Szlakami Partyzantów
21 września 2024
Pokaż wszystkie

Z wizytą u Gutenberga

Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób i ludzie uczą się
Z wizytą u Gutenberga
17 września uczniowie klas 5, 6 i 7 uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Spotkania z historią. Z wizytą u Gutenberga”, organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczawnicy, w ramach Programu Rządowego Partnerstwo dla książki.
Pasjonaci z Firmy Kalender z Gliwic przenieśli na chwilę naszych uczniów do czasów, w których żył wielki mistrz Jan Gutenberg. W dawnych strojach rzemieślniczych pokazali pracę drukarza oraz zecera.
Bardzo dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczawnicy za zaproszenie na tak ciekawe warsztaty.

Zajęcia  zostały zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczawnicy w ramach Programu Rządowego ‚Partnerstwo dla książki” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pasjonaci z firmy „Kalender” z Gliwic przenieśli  na chwilę naszych uczniów do czasów, w których żył wielki mistrz Jan Gutenberg.

Pierwszy dzień warsztatów nosił tytuł: „Spotkania z historią – Warsztaty – Papier ręcznie czerpany”. Spotkanie rozpoczął krótki wykład o historii papieru. Następnie każdy z uczestników miał możliwość własnoręcznie czerpać z dębowej kadzi papier wraz z zatopionymi w masie papierniczej płatkami kwiatów. Kolejną atrakcją tego spotkania było pisanie gęsim piórem oraz odciskanie pieczęci lakowych.

Drugi dzień to: „Spotkania z historią – Warsztaty – era Gutenberga”. Podobnie jak w pierwszy dzień, warsztaty rozpoczął krótki wykład- tym razem o historii druku i omówieniu kolejnych stanowisk, z których  uczestnicy mieli korzystać: zecerni, drukarni i ilustratorni. Zaopatrzeni w potrzebną wiedzę, uczestnicy udawali się do zecerni, gdzie ręcznie składali tekst przy użyciu czcionek. Kolejnym etapem była drukarnia, gdzie, wykorzystując tradycyjną prasę drukarską, drukowali swoje  certyfikaty uczestnictwa w warsztatach drukarskich. Na sam koniec, przy użyciu ciekawej techniki, wymagającej kreatywnego myślenia, przygotowywali ilustracje.

Wielkim atutem tych spotkań jest zapewne fakt, że osoby prowadzące występują w dawnych strojach np. drukarza czy zecera. Dodatkowo do odciskania wyczerpanego papieru  używana jest zabytkowa praska a najważniejszy element warsztatów drukarskich – duża prasa drukarska – wzorowana jest na prasie Gutenberga.

źródło: https://mbpszczawnica.naszabiblioteka.com/n,z-wizyta-u-gutenberga-warsztaty-edukacyjne