Rajd Szlakami Partyzantów

Pomagamy potrzebującym
21 września 2024

Rajd Szlakami Partyzantów

Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób i ludzie na biwaku Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób i ludzie na biwaku
53.Rajd Szlakami Partyzantów na Lubań
Tradycją Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego jest coroczny udział w wyprawie na Lubań, aby upamiętnić wydarzenia historyczne związane z naszym regionem. W Ochotnicy Dolnej spotykamy się z zaprzyjaźnionymi szkołami, które również podjęły trud górskiej wędrówki. Pod pomnikiem śpiewem uczciliśmy poległych w czasie II wojny światowej.Naszą szkołę pięknie reprezentowała Zofia Szczepaniak z klasy 5.
Lubań jest jednym z głównych i najbardziej znanych wzniesień Gorców. Potężny szczyt przez miejscowych górali zwany jest też czasem „Patryją”. Jego dwugarbny rozłożysty masyw dominuje w grzbiecie pomiędzy dolinami Ochotnicy i Dunajca.
Najbardziej znanym wydarzeniemzwiązanym z działalnością partyzancką AK nad Ochotnicą, była bez wątpienia tzw. bitwa ochotnicka, stoczona przez oddziały AK oraz partyzantów sowieckich w dniach 18-20 października 1944 r. Połączone siły AK i partyzantki sowieckiej liczyły w czasie walk nie więcej niż 200 osób. Uderzyło zaś na nie ok. 2,5 tys. żołnierzy Wehrmachtu, funkcjonariuszy policji ochronnej, żandarmerii i Gestapo, wspierająca ich jednostka SS oraz pomocnicze formacje złożone z Ukraińców.