Delegacja SP nr 2 w mieście partnerskim Perleberg

Narodowe Czytanie
11 września 2019
Wycieczka klasy 7
26 września 2019
Pokaż wszystkie

Delegacja SP nr 2 w mieście partnerskim Perleberg

W dniach od 13 do 15 września 2019 uczniowie naszej szkoły pod opieką pani dyrektor Anny Szczepaniak i nauczycielki języka niemieckiego pani Danuty Urban uczestniczyli wraz z delegacją Urzędu Miasta Szczawnica w Dniach Miasta partnerskiego Perleberg oraz 150-lecia tamtejszej Straży Pożarnej.
13 września o godz. 4:00 nad ranem wyruszyliśmy w drogę do Perlebergu. Około godz. 16:00 dotarliśmy na miejsce, gdzie powitali nas przedstawiciele Urzędu Miasta Perleberg na czele z panią burmistrz Annett Jura oraz delegacja Szkoły Podstawowej Rolandschule na czele z panią dyrektor Heike Rudolph, a także rodziny niemieckie goszczące naszych uczniów w swoich domach.
Po krótkim powitaniu dzieci zostały zaproszone do szkoły na mały poczęstunek, podczas którego miały okazję zapoznać się ze swoimi niemieckimi kolegami.
Obchody jubileuszu były okazją do pielęgnowania wieloletniej przyjaźni, która od kilkunastu lat funkcjonuje pomiędzy różnymi instytucjami obu miast, jak również do nawiązywania nowych znajomości, tym razem pomiędzy najmłodszymi mieszkańcami Szczawnicy i Perlebergu.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy mieli okazję poznać swoich niemieckich rówieśników ze Szkoły Podstawowej Rolandschule w Perlebergu oraz gościć w ich domach.
Obejrzeli również szkołę, a w poniedziałek uczestniczyli wraz z gospodarzami w zajęciach na jej terenie.
W sobotę 14 września dzieci spędzały czas w rodzinach niemieckich kolegów, według planu, jaki rodziny przygotowały. Wieczorem wszyscy spotkali się na rynku, aby podzielić się wrażeniami z całego dnia i wspólnie wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu pani Ewy Walkowskiej.
W tym dniu doszło również do spotkania dyrektorów szkół pani Anny Szczepaniak i pani Heike Rudolph oraz przedstawicielek grona pedagogicznego pani Danuty Urban i pani Heike Pankow. Rozmowy odbyły się w szkole, w bardzo miłej atmosferze. Przedstawione zostały propozycje obu stron, dotyczące wzajemnej współpracy. Dyrekcje szkół wyraziły nadzieję, że w przyszłości dojdzie do kolejnych spotkań, a partnerstwo miast będzie rozwijać się również na płaszczyźnie edukacyjnej.
W niedzielę 15 września uczniowie i nauczyciele zaprezentowali wspólnie przygotowany program artystyczny. Nasze dzieci wystąpiły w strojach regionalnych, śpiewając wraz z niemieckimi przyjaciółmi piosenki w języku polskim i niemieckim. W godzinach popołudniowych delegacje obu szkół wzięły udział w spływie łodziami po rzece Stepenitz oraz wycieczce do ZOO. Wieczorem zjedli wspólną pożegnalną kolację. Wszyscy doskonale się bawili .
Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy i w poniedziałek nadszedł czas rozstania. Nie obyło się bez łez i obietnic kontynuowania zawartych znajomości.
Zmęczeni ale szczęśliwi, pełni wrażeń wróciliśmy do Szczawnicy.