Dzień Góralski

Rajd Śladami Partyzantów
20 marca 2022
Pierwszy Dzień Wiosny
22 marca 2022
Pokaż wszystkie

Dzień Góralski

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, dziecko, siedzi, stoi i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie siedzą i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku
W przeddzień imienin Patrona naszej szkoły ks. prof. Józefa Tischnera, odbył się Dzień Góralski.
Uczniowie i nauczyciele przyszli w strojach góralskich lub założyli jakiś jego element. Było naprawdę pięknie i kolorowo. Celem tego cyklicznie odbywającego się dnia jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży tradycji i kultury pieninskiej.
Honorowymi gośćmi dzisiejszego święta byli: Pani Stanisława Wiercioch i Pan Władysław Ciesielka – rodowici szczawniczanie i zasłużeni członkowie Związku Podhalan.
Gości serdecznie powitała w imieniu całej społeczności szkolnej Pani Dyrektor Anna Szczepaniak.
Pani Stanisława podkreślała, przypominając słowa księdza Tischnera – górala, jak ważna jest tradycja, strój i gwara w kształtowaniu poczucia tożsamości ze swoją „Małą Ojczyzną”. Pan Władysław podpowiedział uczniom, aby rozmawiali ze swoimi dziadkami, bo to Oni przekażą im swoje dziedzictwo kulturowe.
Przed gośćmi i społecznością szkolną wystąpili laureaci Wojewódzkiego Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy w Białym Dunajcu: Emilka Kaliciecka i Michał Niegłos. Za odwagę i „godanie” piękną gwarą szczawnicką otrzymali brawa.
Na koniec wystąpili uczniowie kl. III, którzy przygotowani przez Panią Kingę Polak, zaśpiewali piosenkę o Ojczyźnie. Mieli ze sobą chorągiewki polskie i ukraińskie. Pani Dyrektor podkreśliła, że to gest naszej solidarności z uczniami z Ukrainy, którzy są razem z nami. Myślami jesteśmy również z Ich Ojczyzną, która jest teraz w bardzo trudnej sytuacji.
Pani Dyrektor wraz z przedstawicielami uczniów serdecznie podziękowała Gościom za poświęcony nam czas i przekazanie tak wielu cennych wskazówek.
Dzień góralski przygotowała Pani Katarzyna Ciesielka.