Dzień Góralski

Światowy Dzień Cukrzycy
23 listopada 2022
Egzamin ósmoklasisty
23 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Dzień Góralski

21 listopada odbył się w naszej szkole „Dzień góralski”, który wpisał się już na stałe w tradycję placówki. Uczniowie przychodzą wtedy w kompletnych strojach regionalnych lub zakładają na siebie jakieś jego elementy, „godajo” po góralsku i zapoznają się z kulturą pienińską, dzięki zapraszanym na ten dzień gościom. Tym razem gościliśmy prezes Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan panią Agnieszkę Ciesielkę oraz członków ZP panią Dominikę Szczepaniak i pana Damiana Szczepaniaka, których powitała dyrektor szkoły pani Anna Szczepaniak.
Uczniowie mieli okazję posłuchać rozważań o tym, jak ważne jest pielęgnowanie tradycji i zwyczajów przodków, które tworzą naszą tożsamość kulturową.
Patronem SP2 jest przecież ksiądz profesor Józef Tischner, który powtarzał, że: „Kultura góralsko nie jest wielko, ze jest góralsko, ale dlotego, ze jest ludzko”. Osoba Patrona- Górala, jego życie i postawa, a przede wszystkim umiłowanie kultury góralskiej zobowiązują naszą społeczność szkolną do jej pielęgnowania.
Ważnym momentem uroczystości było przekazanie przez wiceprzewodniczącą Rady Rodziców panią Alicję Kozłecki środków zgromadzonych w czasie kiermaszu zorganizowanego w szkole na rzecz odbudowy siedziby Związku Podhalan w Szczawnicy.
W drugiej części spotkania odbył się minifestiwal wierszy i przyśpiewek góralskich prezentowanych przez poszczególnych uczniów i klasy.
Całość prowadziła pani Katarzyna Ciesielka.
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, dziecko, ludzie stoją i w budynku