Wizyta w Muzeum Pienińskim

Pomoc Ukrainie
8 marca 2022
Igrzyska Młodzieży Województwa Małopolskiego
20 marca 2022
Pokaż wszystkie

Wizyta w Muzeum Pienińskim

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, dziecko, ludzie stoją i w budynku
„Przeszłość jest po to, żeby się z niej uczyć…”
LEKCJA HISTORII W MUZEUM PIENIŃSKIM
W piątek, 4 marca klasa 2 odwiedziła Muzeum Pienińskie w Szlachtowej. Wizyta w muzeum była podsumowaniem cyklu lekcji pt. „Świat się zmienia”, których tematyka dotyczyła życia w przeszłości.
Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiadała dzieciom o tym, jak żyli nasi przodkowie na terenie Pienin: w jaki sposób się ubierali, czym się zajmowali, jakie zawody i prace wykonywali, w jaki sposób wyposażone, ogrzewane i oświetlane były chaty w dawnych czasach. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia też niektórych wynalazków minionych epok tj. roweru czy aparatu fotograficznego i porównania ich wyglądu i sposobu działania z urządzeniami używanymi współcześnie.
Drugoklasiści poznali również dawne zawody tj. rymarza, bednarza, garncarza, druciarza itp. Zwiedzili też warsztat kuśnierza i obejrzeli dawne urządzenia gospodarcze i rzemieślnicze.
Ciekawostką dla dzieci był fakt, że większość sprzętów, ubrań, mebli konstruowana, projektowana i wykonywana była samodzielnie przez tutejszych górali (czyli być może przez ich pradziadków i prababcie).
Dzięki interesującej prelekcji mogliśmy odbyć niesamowitą podróż w czasie, wyobrazić sobie, jak dawniej wyglądało życie na tych terenach i dostrzec zmiany, jakie nastąpiły w codziennym życiu mieszkańców na przestrzeni wieków.
Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Muzeum Pienińskiego za wspaniałą lekcję historii naszego regionu.
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób i ludzie stoją Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją i w budynku