Święto Niepodległości

Korowód Wszystkich Świętych
2 listopada 2022
Światowy Dzień Cukrzycy
23 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto, którym upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r.
Z tej okazji nasza szkoła uczestniczyła w następujących wydarzeniach, które wyrażały nasz patriotyzm i miłość do Ojczyzny.

Międzygminny Konkurs Poezji Patriotycznej „Bądź dumny! Jesteś Polakiem!”

8 listopada Szkoła Podstawowa nr 2 w Szczawnicy miała zaszczyt zorganizować
IV Międzygminny Konkurs Poezji Patriotycznej pt. „Bądź dumny! Jesteś Polakiem!”.
Honorowy patronat objął nad nim Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Pan Grzegorz Niezgoda. Konkurs skierowano do uczniów szkół podstawowych. Jego celem jest min.: poszerzanie znajomości twórczości patriotycznej poetów polskich, poszukiwanie wzorców i wartości istotnych w życiu człowieka, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.
Wszystkich gości, 44 uczniów oraz ich opiekunów z gmin: Szczawnica,
Krościenko n/D, Ochotnica, Czorsztyn powitała dyrektor szkoły Pani Anna Szczepaniak.
Jury w składzie: Pani Teresa Stec – emerytowana dyrektor i nauczycielka języka polskiego SP 2 w Szczawnicy, Pani Paulina Mogilska – Słowik dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy, Pani Renata Zachwieja- nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Krościenku n/D, wysłuchało uczestników i przyznało następujące miejsca:
Wyniki konkursu:
I grupa wiekowa (uczniowie klas I- III)
I miejsce – Leon Gancarczyk z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kluszkowcach
II miejsce –Pola Jandura z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kluszkowcach
III miejsce – Emilia Knutelska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Krościenku n/D
Wyróżnienia:
Oliwia Tkacz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Krościenku n/D
Eryk Cedel ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie
II grupa wiekowa (uczniowie kl. IV- VI)
I miejsce – Maja Mazurek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Szczawnicy
II miejsce – Zofia Cześniakowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlachtowej
III miejsce –Michał Niegłos ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. J. Tischnera w Szczawnicy
Wyróżnienie:
Laura Gancarczyk z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kluszkowcach
III grupa wiekowa (uczniowie kl. VII- VIII)
I miejsce – Joanna Kołek ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Krościenku n/D
II miejsce – Marcin Szczepaniak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy
III miejsce -Magdalena Zelek z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kluszkowcach
Wyróżnienie:
Oliwia Kasprzak ze Szkoły Podstawowej nr1 im. Adama Mickiewicza w Krościenku n/D
Dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczyli Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Pan Grzegorz Niezgoda oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Pani Anna Szczepaniak. Sponsorem nagród było Miasto i Gmina Szczawnica.
Przewodnicząca jury Pani Teresa Stec wyraziła wielkie uznanie dla młodych artystów i ich opiekunów. Podkreśliła rangę i cele konkursu, odbywającego się w ramach miejskich uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości.
Konkurs przygotowały nauczycielki języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy: Pani Jolanta Kaliszczak i Pani Katarzyna Ciesielka. Rolę konferansjerów pełnili uczniowie klas 8: Lena Sroka i Paweł Wiercioch.
Bardzo dziękujemy za wsparcie w organizacji konkursu Radzie Rodziców przy SP2 oraz Miejskiemu Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy.
Może być zdjęciem przedstawiającym 13 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku
Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej
Za nami finał XXIV edycji Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej, zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Szlachtowej, który odbył się dzisiaj sali kinoteatru Pieniny. Wzięło w nim udział ponad 40 uczestników, reprezentujących szkoły z terenu Szczawnicy oraz z okolicznych miejscowości: Ochotnicy, Krościenka, Grywałdu.
Jury w składzie p. Józef Pańszczyk, p. Agnieszka Żarska, p. Jerzy Janowicz oraz ks. Kasper Bernasiewicz musiało zmierzyć się z niezwykle trudnym zadaniem, gdyż poziom występujących był bardzo wysoki. Występy poszczególnych uczestników dostarczyły odbiorcom wielu pozytywnych emocji i wrażeń oraz wprowadziły ich w nastrój świętowania Dnia Niepodległości.
Naszą szkołę godnie reprezentowali :
Zofia Szczepaniak z kl.3 – I miejsce Kat. soliści klas I-III
Ewa Bednarczyk z kl. 2 – III miejsce Kat. soliści klas I-III
Emilia Kaliciecka z kl. 4 – II miejsce Kat. Soliści klas IV-VI
Maja Dyda i Wiktoria Kozłecki z kl. 8 – III miejsce w kat. Duety klas VII-VIII
oraz
Michał Niegłos z kl. 6 – Nagroda specjalna Grand Prix Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica.
Serdecznie gratulujemy wszystkim występującym i życzymy im dalszych sukcesów!
Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją, w budynku i tekst „XXIV FESTIWAL PIESNI PATRIOT YCZNEJ RELIGIJNEJ”
Szkolna akademia
„Uroczyście biją dzwony, w mieście flagi rozwinięto…
I me serce się raduje, że obchodzę Polski święto.”
W dniu dzisiejszym w godzinach porannych cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, aby uczestniczyć wspólnie w uroczystej akademii upamiętniającej 104 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Trzecioklasiści, wcielając się w role postaci z minionych epok, przypomnieli nam długą i trudną drogę, jaka wiodła Polaków do wolności. Przedstawienie miało formę lekcji, prowadzonej przez nauczyciela historii, w którą znakomicie wczuł się Jakub Ondycz. Przypomniano wielkich bohaterów i heroizm naszych przodów w walce o wolność. Zuzanna Babik ( kl.3) i Marcin Szczepaniak (kl.8) przepięknie ukazali tęsknotę polskiego żołnierza za rodziną i wolną ojczyną. Bardzo podniosłym momentem było odegranie w absolutnej ciszy na trąbce i flecie melodii „Roty” przez Emilię Kaliciecką i Dominika Tokarczyka (uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej). Wybrzmiały również dobrze znane piosenki żołnierskie tj. „Białe róże”, „My,Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko” w wykonaniu dziewcząt i chłopców z klasy trzeciej. Michał Niegłos wyśpiewał w asyście szkolnego chórku złożonego z uczniów klas czwartej, piątej i szóstej swoisty manifest miłości do ojczyzny w piosence „Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni, a Zosia Szczepaniak, Emilka Kaliciecka i Bartosz Urban przypomnieli losy powstańców w przepięknej pieśni K. Klenczona „Biały krzyż”.
Na zakończenie, w bardzo podniosłej atmosferze odśpiewany został czterozwrotkowy Hymn Narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.
Akademię przygotowali uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią p. Danutą Urban. O dekoracje zadbała p. Jadwiga Zachwieja.
Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją i w budynku
XII Szczawnicki Bieg Niepodległości
11.11.2022 w Szczawnicy rozegrano zawody biegowe, aby uczcić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorem imprezy jest Szkoła Podstawowa nr1 w Szczawnicy.
Ze Szkoły Podstawowej nr 2 zgłoszonych do startu było 80 zawodników, którzy rywalizowali na dystansach dostosowanych do wieku uczestników.
Nasi uczniowie zdobyli w klasyfikacji drużynowej 2 miejsce.
Z 8 rozegranych kategorii wiekowych dla dzieci szkół podstawowych nasi podopieczni wywalczyli dla siebie wiele medali.
A oto nasi zwycięzcy:
I Grupa wiekowa
Ewa Bednarczyk I miejsce
Wojciech Malinowski I miejsce
Zuzanna Chronowska II miejsce
II grupa wiekowa
Emilia Majerczak I miejsce
Nikodem Chlipała I miejsce
Kamila Ziemianek III miejsce
III grupa wiekowa
Bartosz Urban III miejsce
Jarosław Chronowski V miejsce
IV grupa wiekowa
Maksymilian Magda I miejsce
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy za udział oraz godne reprezentowanie naszej szkoły.
Zdjęcia: źródło FB, SP1 Szczawnica
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Miejskie obchody Święta Niepodległości
11 listopada o godz. 8.30 rozpoczęły się na starym placu kościelnym obok Urzędu Miasta uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Najpierw wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Narodowy. Kolejnym punktem programu były występy laureatów konkursów organizowanych przez szkoły z terenu Miasta i Gminy Szczawnica: Międzygminnego Konkursu Poezji Patriotycznej „Bądź dumny! Jesteś Polakiem!” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 oraz XXIV Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Religijnej, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa w Szlachtowej. Naszą placówkę reprezentowali: Emilia Kaliciecka, Marcin Szczepaniak i Michał Niegłos.
Po tym nastąpił moment składania wiązanek przez przedstawicieli szczawnickich instytucji, aby oddać hołd wszystkim walczącym za wolność Ojczyzny. Pokłon Bohaterom złożyła również delegacja uczniów SP2 wraz z Panią Dyrektor Anną Szczepaniak.
Następnie członkowie szczawnickiego oddziału Związku Podhalan odczytali Apel Poległych. W intencji Ojczyzny została odprawiona Msza Św. w Kościele Parafialnym w Szczawnicy, w której uczestniczyły poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta.
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu