WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA SZCZAWNICA–INGOLSTADT

Majowa Jutrzenka
8 maja 2023
Wycieczki klasowe
4 czerwca 2023
Pokaż wszystkie

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA SZCZAWNICA–INGOLSTADT

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób i tekst
DZIEŃ 1.
W poniedziałek 24 kwietnia, w godzinach popołudniowych 20-osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami ze szkoły partnerskiej Gnadenthal-Gymnasium Ingolstadt szczęśliwie wylądowała na lotnisku w Balicach.
O godz. 17:00 goście przybyli do naszej szkoły, gdzie zostali serdecznie powitani przez panią Dyrektor Annę Szczepaniak, nauczycieli, swoich polskich kolegów i ich rodziców. Następnie wszyscy uczestnicy wymiany udali się na obiad do restauracji „Sami Swoi”. Po obiedzie uczniowie mieli okazję bliżej się poznać, uczestnicząc na terenie szkoły w zabawach integracyjnych w formie animacji językowej.
Wieczorem uczniowie niemieccy zostali zakwaterowani w domach swoich polskich rówieśników, aby spędzić tam najbliższe 6 dni.
DZIEŃ 2.
Wtorek 25 kwietnia był dniem sportowych zmagań. Młodzież mogła wziąć udział w rozmaitych konkurencjach drużynowych przygotowanych przez nauczycieli WF-u p. Jacka Pietrzaka i p.Andrzeja Hurkały. Sportowej rywalizacji towarzyszyły ogromne emocje oraz dobry nastój uczestników. Była ona doskonałą okazją do lepszego poznawania się, przełamywania barier językowych i kulturowych oraz prowadzenia równocześnie treningu językowego. Energii dodawały zawodnikom przepyszne ciasta i przekąski przygotowane przez p. Elżbietę Wiercioch.
Po krótkiej przerwie na ciepły posiłek obie grupy – polska i niemiecka, zgromadziły się ponownie w sali gimnastycznej. Tym razem wszyscy chętni mieli możliwość spróbowania swoich sił na ściance wspinaczkowej.
DZIEŃ 3
W środę 26 kwietnia uczestnicy projektu wybrali się do Krakowa. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu na grupę czekały już panie przewodniczki, które oprowadziły młodzież po Starym Mieście i opowiedziały mnóstwo ciekawostek i legend z nim związanych. W południe grupa dotarła na rynek, aby wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej, a następnie udać się do znanej krakowskiej pierogarni i skosztować tradycyjnych specjałów polskiej kuchni.
W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się w Parku Trampolin GoJump i pod czujnym okiem instruktorów trenowali ewolucje akrobatyczne i wzmacniali swoją sprawność fizyczną, wspaniale się przy tym bawiąc.
DZIEŃ 4.
Czwartek był dniem poznawania przez młodzież niemiecką najbliższej okolicy .
W godzinach porannych uczniowie wraz z opiekunami udali się na spływ przełomem Dunajca, aby podziwiać piękno pienińskiej przyrody i poznawać historię naszego regionu. Wycieczka była okazją do dalszego integrowania się i rozwijania umiejętności komunikowania się w języku obcym.
Po południu uczniowie z Niemiec zwiedzili naszą miejscowość, a następnie udali się do kościoła parafialnego w Szczawnicy, gdzie mieli szansę uczestniczyć w uroczystości Bierzmowania swoich polskich kolegów z klasy ósmej i podziwiania ich w tradycyjnych pienińskich strojach regionalnych.
DZIEŃ 5
W piątek 28 kwietnia młodzież niemiecka przebywała pod opieką polskich rodzin i korzystając z ich uprzejmości i gościnności miło spędzała czas.
DZIEŃ 6
Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy. W sobotę rano uczestnicy wymiany spotkali się ostatni raz w szkole, aby wspólnie podsumować mijający tydzień i zadania podjęte w ramach współpracy polsko-niemieckiej. Pani Dyrektor podziękowała rodzicom, nauczycielom oraz uczniom zaangażowanym w realizację projektu. Wyraziła nadzieję, iż obie strony będą miło wspominać wspólne chwile w Szczawnicy i pielęgnować zawiązane przyjaźnie. Nadszedł czas rozstania. Uczestnicy wymiany ze łzami w oczach pożegnali się i grupa niemiecka ruszyła w drogę powrotną do Ingolstadt.
Trudno byłoby zorganizować tak duże przedsięwzięcie bez wsparcia osób i instytucji przyjaznych naszej szkole.
W związku z tym składamy serdeczne podziękowania na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica P. Grzegorza Niezgody, Rady Rodziców przy SP2, Państwa Beaty i Grzegorza Wolframów- właścicieli hotelu Solar Spa, Państwa Zofii i Henryka Wierciochów – właścicieli restauracji „Sami Swoi”, firmy przewozowej Didi Trans, Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec za życzliwość i zaangażowanie w przygotowanie polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w naszej szkole.
Nade wszystko jednak dziękujemy rodzicom naszych uczniów, którzy podjęli się trudu przyjęcia do siebie młodzieży niemieckiej i opieki nad nimi podczas wymiany.
Danuta Urban
Zapraszamy do fotorelacji na szkolną stronę Facebook https://www.facebook.com/profile.php?id=100063667774293 oraz do obejrzenia filmu Film